Güncel

İstihdam edilenlerin sayısı artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, istihdam edilenlerin sayısı, ocak ayına göre 198 bin kişi artarak şubatta 27 milyon 355 bine çıktı.

İstihdamdaki artışın lokomotifliğini hizmet sektörü üstlendi.

Hizmet sektöründe ocakta 15 milyon 670 bin olan istihdam edilenlerin sayısı, şubatta 122 bin kişi artarak 15 milyon 792 bine çıktı.

İnşaatta istihdam edilenlerin sayısı 10 bin, tarımda ise 69 bin kişi yükseldi.

Ekonomideki toparlanma, ciro endekslerine de yansıyor.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.8 artış gösterdi.

Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksine bakıldığında, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.8 artış görüldü.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış inşaat ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 11.6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, söz konusu ayda geçen yılın mart ayına göre yüzde 17, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 5.1 artış gösterdi.

Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…