Dünya

İtalya’nın Türkiye ile ticaret hedefi 30 milyar dolar

İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, yaklaşık 20 milyar dolar seviyesindeki Türkiye-İtalya ticaret hacminin iyi bir seviye olduğunu belirterek, “İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye-İtalya toplam ticaretinin 30 milyar dolar seviyesine ulaştırılması için bize görev verdi. Biz de bu hedefi gerçekleştirmek için çalışıyoruz.” dedi.

2 ülke arasında uzun yıllara dayanan, son derece sağlam ekonomik bağlar bulunduğuna işaret eden Gaiani, İtalya’nın, Türkiye’de en büyük ikinci sabit sermaye yatırımcısı konumunda olduğunu kaydetti.

Gaiani, gelinen noktanın iyi olmasına karşın daha iyisinin de olabileceğini ve kendilerinin de bunun için çalıştığını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türk ekonomisi, son dönemde yaşadığı sıkıntılara çok iyi bir direnç gösterdi. Türkiye’nin gelecek yıl tekrar büyümeye geçmesi bekleniyor. Ben özellikle üçüncü ülkelerdeki iş birliği fırsatları ile ilgileniyorum. Türkiye’yi, aynı zamanda Orta Asya ve başka pazarlar için de bağlantı noktası olarak görüyoruz. İş birliği yaparak ticari ilişkilerimizde daha fazlasını gerçekleştirebilme potansiyelimiz var.”

Yaklaşık 20 milyar dolar seviyesindeki Türkiye-İtalya ticaret hacminin iyi bir seviye olduğunu belirten Gaiani, “İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ticari ilişkilerin seviyesinde oldukça memnun olduğunu dile getirerek daha iyisini yapabileceğimizi belirtti. Bize Türkiye-İtalya toplam ticaretinin 30 milyar dolar seviyesine ulaştırılması için görev verdi. Biz de bu hedefi gerçekleştirmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Gaiani, söz konusu hedefi gerçekleştirebilmek için makine parçaları yatırımlarına odaklanmaya devam edeceklerini aktararak, İtalya’nın, öncü olduğu kimyasal ve kozmetik sektöründe de Türkiye ile birlikte üretim yaparak 3. ülkelere ihracat gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Livio Manzini, Türkiye’nin 2 hub görevi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Öncelikle Türkiye’de bulunan şirketler burayı bir yönetim ve Ar-Ge merkezi olarak görüyor. Türkiye, teknoloji üssü olarak da kullanılabilir hatta bazı İtalyan firmalarının Türkiye’de Ar-Ge merkezleri de var. Türkiye’de üretim yapan firmalar için Türk yetkililer büyük kolaylıklar sağlıyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Türkiye’nin pazarlara ulaşmada merkez olması için büyük avantaj sunuyor. Türkiye’de üretim yapan fabrikalar sadece Türk pazarı için değil, daha büyük pazarlara da bu sayede erişim sağlayabiliyor.”

Şişecam’ın 2 hafta önce İtalya’da açtığı fabrikaya İtalyan Başbakanı Giuseppe Conte’nin gitmesinin yatırımlara verilen önemin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Manzini, Türkiye’ye yapılacak İtalyan yatırımlarının da artmasını beklediklerini söyledi.

Kaynak: Hürriyet

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…