Güncel

İthalatı azalatacak teşvik yolda: 140 bin imalatçı faydalanacak

Ara malı ithalatını engellemek için destek paketi üzerinde çalışılıyor. 3 kamu bankası aracılığıyla Türkiye’nin ithalat yaptığı ilgili sektörlerde uzun vadeli, TL bazlı, düşük maliyetli kredi sağlanması planlanıyor.

Ziraat Bankası yetkilileri, paketin cari açığa sebebiyet veren, istihdama katkı sağlayacak makine, ham madde ara malı imalatına yönelik olacağını söyledi.

İmalatçı 140 bin firmayı ilgilendiren paketin yaşama geçmesiyle beraber imalat sanayi ve yerli ara malı üretimi ikiye katlanacak.

Hükümet, imalat sanayinde yaklaşık imalat sanayinde 135 milyar dolarlık ara malı ithalatını oluşturan 40’ın üzerinde kritik ürüne destek sağlarken model fabrikalar kurulmasına yönelik çalışmalar hız kazandı.

Kamu bankalarınca açıklanacak kredi paketinde bu alanlarda yatırım yapan firmalara da öncelik tanınacak.

Yüksek yatırım gerektiren ara malı ve sanayi hammaddelerinin üretimine öncelik verilecek. Enerji, sağlık, havacılık, uzay, otomotiv, raylı sistemler, bilişim ve savunma sektörleri gibi öncelikli sektörlerde teknolojik ürün yatırımları desteklenecek.

Kaynak: Sabah

Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…