Dünya

JPMorgan, HSBC ve Citigroup savaş suçu mu işliyor?

Ukrayna'dan JPMorgan, HSBC ve Citigroup gibi kuruluşlara suçlama: "Savaş suçu işliyorlar"

Savaş suçu iddiası

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin ekonomi danışmanı Oleg Ustenko, önemli bankaların Rus petrolüyle bağları sebebiyle savaş suçu işlediğini iddia etti. İki gün önce Financial Times'ta yayımlanan söyleşide JPMorgan, HSBC ve Citigroup gibi kuruluşların "Putin rejimine yardım ettiğini" öne sürdü.

Bankalar Rusya ile bağını devam ettiriyor

Rusya, 24 Şubat'ta başlattığı Ukrayna istilasının ardından Batılı ülkelerin ağır yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmıştı. Pek çok şirket, Rusya'daki operasyonlarını ya durdurmuş ya da azaltmıştı. Ancak bazı finans kuruluşları, Rus kuruluşlarıyla bağını hâlâ devam ettiriyor.

ABD merkezli JPMorgan'ın Rusya'daki yatırımlarla ilgilinen kolu JPMorgan Russian Securities'in, Gazprom, Sberbank ve Rosneft'teki hisseleri duruyor. Birleşik Krallık'a bağlı HSBC ve Fransız Crédit Agricole'un varlık yönetimi birimleri de Gazprom ve Rosneft hisselerini hâlâ ellerinde tutuyor. ABD'de olan Citigroup'un, Lukoil ve Vitol'e kredi kolaylıkları tanıdığı iddia ediliyor.

Bankaları savaşı uzatmakla suçlayan Ustenko, barışın sağlanmasının ardından Ukrayna'nın yeniden inşasında bu şirketlerle işbirliği yapılmasının engellenebileceğini söyledi.

Ekonomi danışmanı, FT'yle söyleşisinde de Ukrayna Adalet Bakanlığı'nın savaş biter bitmez Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) dava açmayı planladığını bildirdi. Rusya'ya ait fosil yakıtlarla ilişkili olan kuruluşlar hakkında veri toplandığını kaydetti: "Bana göre Putin rejimine bu şekilde yardım ettikleri ve rejimi destekledikleri için savaş suçu işliyorlar."

JPMorgan, FT'ye yaptığı açıklamada Batı'nın yaptırımlarının uygulanmasındaki rolüne dikkat çekti ve yaptırımları özenle uyguladığını savundu. Citigroup ve Crédit Agricole ise mektuba doğrudan yanıt vermezken, Rusya'daki operasyonlarla ilgili önceki açıklamaları yineledi. Şirketler, Rusya'yı tamamen terk etmenin zaman alacağına dikkat çekti. HSBC cephesindense açıklama gelmedi.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…