Dünya

Kömür santralleri Almanya’da yeniden devreye alınıyor

Almanya doğal gaz çözümü için kömüre yöneliyor

Gazın yerini yeniden kömür alıyor

Almanya, Rusya'dan gaz arzının kısılması üzerine kömür yakıtlı santrallarda daha fazla üretim yapma ve kapatılan bazı santralların yeniden devreye alınmasına kararı verdi. Bunun yanında gaz kullanımını azaltan sanayi şirketlerine teşvik ödemesi yapılan bir mekanizma da hayata geçirilecek. 

Ekonomi Bakanı açığı kömürle kapattıracak

Rusya'nın şubat ayında başlayan Ukrayna'yı işgal girişimi sonrası Avrupa ülkeleri enerjide hem yükselen fiyatlar hem de tedarik sıkıntılarına çözüm aramaya devam ediyor. Almanya Ekonomi Bakanı Rusya'nın kesinti yapabileceğine dair kaygılar nedeniyle elektrik üretiminde doğal gaz kullanımını sınırlandıracaklarını açıkladı. Aksi takdirde kış aylarında zor durumda kalacaklarını belirtti. Ekonomi Bakanı Robert Habeck yaptığı yazılı açıklamada "Doğal gaz tüketimini azaltmak için elektrik üretiminde daha az gaz kullanmalıyız" dedi. Habeck doğal gaz kullanımının sınırlandırmasıyla oluşacak açığı kömür kullanımıyla kapatmaya çalışacaklarını söyledi. Almanya en kirletici fosil yakıt olan kömürün enerji üretiminde kullanımını 2030'da tamamen durdurmayı planlıyordu.

Habeck durumun çok ciddi olduğunun altını çizerek karar için "Bu çok acı, ama doğal gaz kullanımının azaltılması bu durumda tek kelimeyle gerekil" ifadelerini kullandı.

Rusya doğal gaz şirketi Gazprom geçen hafta Alman Siemens Enerji şirketinin Kuzey Akım 1 boru hattındaki bir teknik sorunu gidermekte gecikmesini gerekçe göstererek arzda kesintiye gitmişti. Habeck Rusya'nın bu hareketinin teknik olmaktan öte siyasi olduğu yorumunu yaptı.

Almanya'nın doğal gaz tasarruf planları

Almanya bir süredir doğal gaz depolarını doldurarak ısınma ihtiyacının artacağı kış aylarına hazırlıklı olmaya çalışıyor. Ekonomi bakanlığı doğal gaz kullanımının azaltılması için evsel tüketime de sınır getirmeyi planlıyor. Ülkedeki doğal gaz depolarının doluluk oranı halen yüzde 57 civarında. Hükümet ayrıca bu yaz doğal gaz için bir çeşit mezat modeli kurarak doğal gazın endüstriyel kullanıcılarını tasarrufa teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu plan kapsamında endüstriyel tüketicilerin mali tazminat karşılığı doğal gaz kullanımını düşürmesi istenecek, açığa çıkan doğal gaz depoya aktarılacak.

Hükümet ayrıca Alman doğal gaz piyasa alan yöneticisi Trading Hub Europe için devlete ait yatırım ve kalkınma bankası KfW aracılığıyla 15 milyar euroluk ek kredi limiti açmayı planlıyor.

En güncel verilere göre 27 üyeli Avrupa Birliği'nin kullandığı doğalgazın yüzde 38.1'i Rusya'dan geliyor. Çekya, Letonya gibi AB üyesi ülkelerde bu oran yüzde 100'e çıkıyor. Rus gazının Almanya'nın tüketimindeki payı ise yüzde 65.

Avrupa Rusya'dan gelen gaza bağımlı

Avrupa Rusya gaz bağı

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…