Dünya

Küresel devler salgından yüzünden 200 bin kişiyi işten çıkardı

Küresel şirketler son haftalarda 200 binden fazla kişiyi işten çıkardılar ya da gönüllü emekliye ayırdılar. Asıl endişe verici olan ise salgının başlarında uygulamaya koyulan ücretsiz izin uygulamalarının kalıcı işten çıkarmalara dönüşme ihtimali.

MGM Resorts International ve Coca Cola geçen hafta Cuma açıkladıkları işten çıkarmalarla bunun son örneklerinden biri oldu.

Goldman Sachs Group’un tahminlerine göre ABD’deki geçici olarak işten çıkarılan çalışanların neredeyse dörtte biri bir daha işlerine geri dönemeyecek. İşten çıkarmalar, Covid-19 tehdidi hala devam ediyorken ve birçok ülkenin teşvik programlarında sona yaklaşılırken, kırılgan olan toparlanma üzerine gölge düşürüyor.

ABD’de ücretsiz izne gönderilen çalışanların işlerine yeniden alınması iş gücü piyasasının toparlanması için kilit rol oynuyor.

ABD’de koronavirüs krizinden dolayı ilk işten çıkarma yapan sektör hava yolları oldu, sonrasında perakende, eğlence ve kozmetik sektörlerinden gelen işten çıkarmalar bunu takip etti.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…