Dünya

Küresel ekonomik beklentiler düşüyor Türkiye ekonomisi ise büyüyor

Küresel ekonomik beklentiler düşerken Türkiye için büyüme beklentileri artıyor

Ekonomik beklentiler değişti

Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu'nun Haziran 2022 sayısı Dünya Bankası tarafından yayınlandı. Raporda, iki yıldan uzun süren salgının ardından Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının etkilerinin küresel ekonomik faaliyetteki yavaşlamayı hızlandıracağından bahsedldi. ABD, Çin ve Avro bölgesinin büyüme tahminleri düşürülürken Türkiye'nin büyüme tahminleri yükseltildi. Türkiye için 2022 büyüme tahmininin yüzde 2,3, 2023 için yüzde 3,2 ve 2024 için yüzde 4 olduğu bildirildi. Dünya Bankası, Ocak 2022'de yayımladığı raporda, Türkiye ekonomisinin 2022'de yüzde 2 ve 2023'te yüzde 3 büyüyeceği öngörüsünde bulunmuştu.

Küresel ekonomik beklentiler düştü

Raporda, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının Covid-19 salgınının küresel ekonomik zararı artırarak uzun süreli bir zayıf büyüme ve yüksek enflasyon dönemine dönüşebilecek küresel ekonomideki yavaşlamayı artırdığı aktarıldı. Bununla birlikte, hem orta hem de düşük gelirli ekonomiler için potansiyel olarak zararlı sonuçları olan stagflasyon riskini yükselttiği bildirildi. Dünya Bankası, Ocak 2022'de yayımladığı raporda, küresel ekonominin 2022'de yüzde 4,1 ve 2023'te yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü. Yeni raporda, küresel ekonominin 2022'de yüzde 2,9, 2023 ve 2024'te yüzde 3'er büyümesinin beklendiği belirtildi. Gelişmiş ekonomilerin bu yıla ilişkin büyüme beklentisi yüzde 3,8'den yüzde 2,6'ya düşürüldü.

Yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerin bu yıla ilişkin büyüme beklentisi yüzde 4,6'dan yüzde 3,4'e, 2023 yılı tahmini de yüzde 4,4'ten yüzde 4,2'ye indirildi. Söz konusu ülkelerin 2024 yılı büyüme tahmini ise yüzde 4,4 olarak belirlendi. ABD ekonomisinin 2022 büyüme tahmini yüzde 3,7'den yüzde 2,5'e düşürüldü. Avro Bölgesi ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 4,2'den yüzde 2,5'e ve 2023 yılı beklentisi yüzde 2,1'den yüzde 1,9'a indirildi.

Stagflasyon tehlikesi arttı

Çin ekonomisi için 2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 5,1'den yüzde 4,3'e çekildi. Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 8,9 ve gelecek yıl yüzde 2 küçüleceği, 2024'te ise yüzde 2,2 büyüyeceği öngörüldü.

Stagflasyon tehlikesinin önemli olduğunu vurgulayan Dünya Bankası Başkanı David Malpass, bastırılmış büyümenin dünyanın çoğu yerindeki zayıf yatırımlar nedeniyle 10 yıl boyunca devam edebileceğini ve enflasyonun daha uzun süre daha yüksek kalma riskinin olduğunu aktardı.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…