Şirketler

Lutfhansa’nın salgın faturası ağırlaştı: 29 bin kişi işten çıkarılacak

Alman havayolu şirketi binlerce kişiyi işten çıkaracak.

29 bin kişi işten çıkarılacak

Koronavirüs salgınından en çok etkilenenlerden biri de havayolu şirketleri oldu. Salgın nedeniyle birçok havayolu firması binlerce çalışanının işine son veriyor. Bunlardan biri de Alman havayolu şirketi Lufthansa.

Alman Bild am Sonntag gazetesi, şirket içi kaynaklara dayanarak Lufthansa’nın Almanya haricinde 20 bin kişinin işine son vereceğini, ikram birimi olan 7 bin 500 personeli bulunan LSG’yi de satarak personel sayısını 109 bine düşürmeyi planladığını bildirdi. Lutfhansa’nın bu yılki zararı 5.6 milyar avro.

9 milyar avroluk kurtarma paketi tükenmek üzere

Alman havayolunun yılın başlarında güvence altına aldığı 9 milyar avroluk hükümet kurtarma paketinin 3’te 1’ini şimdiden kullandığı da kaydedildi.

Lufthansa Group’un iştirakleri olan Eurowings, İsviçre, Avusturya ve Brüksel Havayolları pandemi süresince uçuş programlarını, filosunu ve personel sayısını düşürmüştü. Lufthansa bünyesinde bulunan şirketlerde salgın öncesi seviyelere 2025 yılına kadar dönmesi beklenmiyor.

Maaş düşüşünü kabul edin

Alman basınında yer alan haberlerde, şirketin yurt dışı şubelerinde çalışan binlerce kişinin işten çıkarılacağının doğrulandığı belirtildi. Mevcut durumda 109 bin kişinin çalıştığı şirkette çalışanlardan ücretlerinde düşüşü kabul etmesi isteniyor.

Son Yazılar
ŞirketlerTürkiye

Alman şirketler Türkiye'ye özel ilgi duyuyor

Almanya Türkiye'nin en büyük ticari ortağı Dünyada salgın sebebiyle yatırım iştahı bıçak gibi kesilirken Türkiye, yabancı yatırımcının yeni adresi oldu. Almanya halihazırda, Türkiye'nin en büyük ticari…
ŞirketlerTürkiye

BBVA Türkiye'ye duyulan güveni teyit etti

BBVA Türkiye'deki varlığını artırıyor Garanti Bankası'nın ana ortağı İspanyol devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'dan (BBVA) Türkiye'ye güvenini teyit etti. BBVA, bazı rakiplerinin hisseleri sattığı…
Şirketler

Türk teknoloji şirketlerine büyük rağbet

Türk teknoloji şirketlerinin cazibesi Türk teknoloji şirketleri 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Startup'lar yılın ilk dokuz ayında 206 anlaşmayla toplam…