Türkiye

İlk yerli metro Ankara’da üretilecek

Ankara'da yerli metro üretimi yapılacak.

Türkiye’nin ilk yerli metro seti, Kocaeli Metrosu için Ankara’da üretilecek

Bozankaya AŞ, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ile yaptığı sözleşmede Kocaeli’ndeki Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu Projesi’ne yönelik 28 metro aracını Ankara’daki tesislerinde üretecek. Bu adımla Türkiye‘ye yaklaşık 350 milyon lira katma değer sağlanacak.

Türkiye’nin ilk yerli metro seti 24 ay sonra raylarda

TÜBİTAK tarafından desteklenen Bozankaya AŞ’nin yerli metro projesi için gerekli hazırlıklar Ankara’daki üretim tesislerinde yapılacak. 24 ay sonra Türkiye’nin ilk yerli metro seti raylara indirilecek.

Her biri 4 araçlık 7 set ve toplam 28 araçtan oluşan proje, 30 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak. 1080 yolcu kapasiteli metronun hat uzunluğu da 15 kilometre ve 11 istasyondan oluşacak.

88 metro aracı üretip başarıyla teslim etti

Şirket, Siemens ile Tayland-Bangkok Metrosu için 2016’da konsorsiyum ortaklığı kurarak 88 metro aracı üretip başarıyla teslim etti ve Türkiye’ye 50 milyon euroya yakın döviz kazandırdı.

Bozankaya AŞ, 2 yılda da yurt dışı ve yüksek teknoloji ulaşım aracı projelerine ilişkin yaklaşık 200 milyon avroluk sözleşme imzaladı.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…