Enerji

Milyarlarca dolar Türkiye’nin kasasında kalacak

Geçen yılın büyük bölümünde petrol fiyatları yükselmiş, bir dönem 85 dolar seviyelerini gören varil fiyatı, ABD’nin İran’a yaptırımın sınırlı olması ve küresel ekonomide yavaşlama beklentisi ile 50 dolara kadar inmişti.

Geçen yılın ortalaması 64.37 dolar olarak gerçekleşirken, Türkiye bu dönemde 263 milyon varil ham petrol ihraç etti. Bu alımın Türkiye’ye faturası 16 milyar 929 milyon dolar oldu.

Bugün gelinen noktada petrol fiyatlarının 30 dolar seviyelerine düşmesi Türkiye’yi doğrudan ve olumlu bir şekilde etkileyecek.

Eğer rakamlar bu seviyelerde kalırsa; geçen yıl yapılan ham petrol ithalatına bu kez Türkiye varil fiyatı 35 dolar olsa dahi 9 milyar 200 milyon dolarlık bir ödeme yapacak. Bu da ülkemizin 7 milyar 729 milyon daha az ödeyeceği, bir başka deyişle yaklaşık 8 milyar doların Türkiye’nin kasasında kalacağı anlamına geliyor.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, TRT Haber’e yaptığı değerlendirmede petrol fiyatlarındaki düşüşün sadece ithalata ödeyeceğimiz miktarın azalması ile sınırlı kalmayabileceğini açıkladı.

Türkiye’nin doğal gaz alım fiyatının da petrol fiyatlarına endeksli olduğu bilgisini paylaşan Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Ülkemizin doğal gaza ödediği fatura petrol fiyatlarına endeksli. Bu nedenle şu an düşen fiyatlar bizim için avantaj. Bir sonraki çeyrekte bu düşüşün olumlu yansımasını göreceğiz. Gelecek dönemde ham petrol fiyatları artsa da Türkiye bu kez diğer ülkelerin Rusya’dan indirim aldığı gerçeğinden yola çıkabilir ve yine indirim hakkı elde edebilir. Şu an istediğimiz gibi gidiyor süreç” şeklinde konuştu.

Kaynak: TRT Haber

Son Yazılar
DünyaEnerji

Yüksek faturalar Almanya'nın gündeminde

Yüksek faturalar Almanya için büyük sorun Almanya'da yaşayanlar, yüksek faturalar nedeniyle şikayetçi. Rusya, bakım çalışmalarını gerekçe göstererek Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa'ya…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…
Enerji

En ucuz konut gazı Türkiye'de

Ucuz gazın başkenti Ankara Household Energy Price Index (HEPI) verilerine göre, metreküp başına Avrupa başkentleri en ucuz gazı Türkiye kullanıyor. Önce küresel talep…