Türkiye

Morgan Stanley: Türk Lirası beklenenden fazla değer kazanabilir

Morgan Stanley Türk Lirası için daha değerlenecek dedi

Morgan Stanley dolar daha da düşecek dedi

Morgan Stanley Türkiye ile ilgili kapsamlı rapor hazırladı. Covid-19 salgınıyla birlikte küresel ekonomi büyük darbe alırken, Türk Lirası da değer kaybı yaşadı. Salgının yanı sıra Türkiye ekonomisinin zarar görmesini isteyen “dolar cambazları” da TL’nin değer kaybında büyük rol oynuyor. Ancak alınan tedbirler ve Merkez Bankası politikaları ile Türk Lirası yeniden değerlenmeye başladı ve buna devam ediyor. Türkiye ekonomisinin battığına yönelik kriz vurgusu yapanları ise dünyaca ünlü bankaların, finans kuruluşlarının tahminleri yalancı çıkartıyor. Dolar kuru uzun bir aradan sonra 7 Türk Lirası’nın altını gördü. Bu seviye en son 6 ay önce görülmüştü. Dolarda güncel durum bu şekildeyken, dünyanın önde gelen yatırım bankaları Dolar/TL ile alakalı olumlu açıklamaları ardarda yaptı. Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley, Türk lirasının beklenenden fazla değer kazanabileceğini ve doların 6.80 Türk Lirasına gerileyebileceğini belirtti. Kasım ayında ekonomi yönetiminde gerçekleşen değişiklik sonrasında banka tarafından doların 7 Türk Lirası‘na gerileyeceği öngörüsünde bulunduğu hatırlatıldı ve şimdi bu seviyenin de altına inme olasılığı olduğu belirtildi.

Enflasyon da gerilemeye başlayacak

Morgan Stanley uzmanları, enflasyondaki yükselişin önümüzdeki aylarda da sürmesini ve nisan ayında yüzde 15.8’e çıktıktan sonra gerilemesinin beklediklerini de vurguladı.

Morgan Stanley, enflasyondaki bozulma nedeniyle Merkez Bankası’nın 100 baz puan daha faiz artırımı yapabileceği tahmininde bulundu. Raporda, faiz artırımının Merkez Bankası’nın Şubat değil Mart toplantısında gerçekleşebileceği belirtildi. Yatırım bankası, 100 baz puanlık olası bir faiz artırımının Türk Lirası’nın daha da değerlenmesini sağlayacağını kaydetti.

Morgan Stanley, önümüzdeki döneme dair belirsiz olan noktalardan birinin, enflasyonun nisan ayında zirve yapması sonrasında Merkez Bankası’nın erken davranarak faiz indirimlerine başlayıp başlamayacağı olduğunu da belirtti.

HSBC dolar/TL beklentisini düşürdü

HSBC, yıl sonu dolar/TL tahminini 7,10’dan 6,50’ye düşürdü. Banka yaptığı değerlendirmede cari açıkta düşüş ve dolarizasyon eğilimindeki yavaşlamayı kurdaki aşağı yönlü revizyonunu neden olarak gösterdi. Kurum değerlendirmesinde “Dolarizasyonun” terse dönmesi ve sermaye akımları Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmesine kapıyı aralayabilir. Bize göre şeffaf, uygun bir döviz alım programı TL aleyhine etki yaratmaz” ifadelerini kullandı. Kuruma göre olası bir döviz alım programı makro ve finansal riskleri azaltacağından Türk Lirası için pozitif dahi olabilir.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…