Türkiye

Türk Lirası hızlı değer kazanmasıyla dünya çapında başı çekiyor[:en]Rapidly appreciated World-Leading Lira is in the Agenda

Türk lirası dünya çapında en çok değerlenen para birimi

Türk Lirası en çok değerlenen para birimi

Türk Lirası 2021’e hızlı başladı ve gelecek aylarda daha fazla kazanım olacağına oynayan şüphecileri bile kazanmayı başardı. ABD merkezli Bloomberg gazetesi, TL’deki bu hızlı değerlenmeyi gündemine taşıdı. “Rallisiyle dünya çapında başı çeken lira, Wall Street uzmanlarını boğa piyasası yanlısı haline getiriyor” başlıklı yazısında Türk lirasının en çok değerlenen para birimi olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kasım başında ekonomi politikası ekibini yenilemesinden bu yana para birimi, dolar karşısında yüzde 23’lük değer kazanarak dünyada başı çekiyor. Bu değişim, Türkiye’nin Orta Doğu’nun en büyük ekonomilerinden birinin idaresinde daha geleneksel bir yaklaşım izleyeceğine dair yatırımcı iyimserliğini destekledi.

 

Bloomberg TL Dolar

Bloomberg TL yorumu

Türk Lirası yüzde 7 değer kazanacak

Societe Generale ve HSBC’den uzmanlar değerlenmenin henüz bitmediği ve artacağı öngörüsünde bulundular. Yılsonuna kadar doların Türk lirası karşısında 6,5 olacağını, bunun mevcut seviyeden yüzde 7’lik bir değer artışına işaret ettiğini belirttiler. Son faiz artırımları ve enflasyonun çift hanelerde kalma olasılığı onların boğa piyasası yanlısı tutumlarına destek çıkıyor.

Societe Generale’den gelişen piyasalar strateji direktörü Phoenix Kalen, hükümetin kısa dönemli yüksek finansman gereksinimleriyle Türkiye’nin, daha önceki yıllara kıyasla çok daha az manevra alanı olduğunu söyledi.

Goldman Sachs Group’un bir raporuna göre, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, bu rezervi yeniden oluşturma arzusuna işaret etti. Ağbal, Türkiye’nin 2023’teki enflasyon hedefine ulaşana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdüreceğini söyledi. Rapora göre bu, erken faiz indirimi endişelerini hafifletmeyi amaçlayan bir taahhüttü.

Handelsbanken’den kıdemli ekonomist Erik Meyersson, 2014 ve 2019’da olduğu gibi Cumhurbaşkanı’nın, Merkez Bankasına vaktinden erken şekilde faizleri düşürmesi için baskı yapmasını engelleyecek hiçbir şey olmadığını söyledi. Kasım ayındaki değişiklikten beri Erdoğan, yüksek borçlanma maliyetlerinden duyduğu hoşnutsuzluğu tekrarlıyor.

ABD’li dev banka Morgan Stanley doların, TL karşısında değer kaybetmeye devam edeceğini belirtti. Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley, Türk lirasının beklenenden fazla değer kazanabileceğini ve doların 6.80 Türk Lirasına gerileyebileceğini belirtti. Kasım ayında ekonomi yönetiminde gerçekleşen değişiklik sonrasında banka tarafından doların 7 Türk Lirası‘na gerileyeceği öngörüsünde bulunduğu hatırlatıldı ve şimdi bu seviyenin de altına inme olasılığı olduğu belirtildi.

Bunların yanı sıra İngiliz merkezli Oxford Economics, Çin ve Türkiye’nin güçlü bir ekonomik toparlanma için en iyi pozisyonda olduğunu da açıkladı.[:en]

Turkish Lira is the most valued currency against US dollar

Turkish Lira has a strong performance since the beginning of 2021. The US-based newspaper Bloomberg brought this rapid appreciation of the TL to its agenda. The newspaper stated that the Turkish lira was the most appreciated currency against US Dollar in its article as “World-Leading Lira Rally Turns Bank Analysts Into Bulls”. Since President Recep Tayyip Erdogan renewed his economic policy team in early November, the currency has decreased 23 percent. This change bolstered investor optimism regarding the Middle East’s largest economy.

TL/US Dollar will increase 7% more

Experts from Societe Generale and HSBC predicted that the appreciation is not yet over and will continue. They stated that the US dollar/TL would be 6.5 by the end of the year, indicating a 7 percent increase in value from the current level. The recent rate hikes and the possibility of inflation staying in double digits have been supporting the bull market.

According to a report by Goldman Sachs Group, Central Bank Governor Naci Ağbal pointed to raise central bank reserves again. According to the report, this was a commitment to alleviate concerns about early rate cuts.

Morgan Stanley: Turkish lira could gain more than expected

The giant bank of US, Morgan Stanley stated that the dollar will continue to lose value against the TL. The US investment bank Morgan Stanley stated that the Turkish lira could gain more than expected and the US dollar/TL could fall to 6.80 Turkish lira. After the change in the economic management in November, the bank reminded that the dollar was predicted to decrease to 7 Turkish Liras and now it was stated that there is a possibility of falling below this level.

British-based Oxford Economics announced that for China and Turkey has a strong economic recovery after the side effects of the pandemic to the economy.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…