Dünya

Nissan Barselona’daki fabrikasını kapatıyor

Dünyanın önde gelen otomotiv ortaklıklarından bir tanesi olan Renault-Nissan-Mitsubishi Grubu’nun bir zamandır süre gelen finansal sorunları koronavirüs süreci ile zirveye çıktı.

Geçtiğimiz hafta grubun Fransız üyesi Renault’un ülkesindeki bazı tesislerde küçülmeye gideceğini, Alpine fabrikasını ise kapatacağını açıklamasının ardından Japonlardan da benzer bir açıklama geldi.

Nissan, Barselona’da bulunan, VAN ve pikap modeli üretimi gerçekleştiren fabrikasını kapatacağını ve aldığı bir dizi finansal küçülme programını açıkladı. Japon üreticinin, Barcelona’daki fabrikasını kapatması ile birlikte 2 bin 800 kişinin işsiz kalması gündeme geldi.

Nissan CEO’su Makoto Uchida’nın katılımıyla gerçekleştirilen online toplantıda üç yıllık küresel iş planı paylaşıldı. Barcelona fabrikasının kapanmasının yanı sıra Endonezya gibi ülkelerdeki faaliyetlerinde de küçülmeye gidecek olan marka 5.2 milyar dolar tasarruf sağlamayı hedefliyor.

İspanya Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Barcelona’daki fabrika stratejiktir. Çünkü Barcelona ve İspanya’dan ayrılmak demek, 500 milyondan fazla nüfusu olan bir pazara sahip Avrupa Birliği’ni terk etmek demektir. Yatırım yapmak, 1 milyar avroyu aşabilecek kapatma maliyetinden daha kârlı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Hürriyet

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…