Dünya

Otomotiv üreticileri salgınla mücadele için solunum cihazı ve maske üretecek

Salgın yüzünden üretime ara vermek zorunda kalan büyük otomotiv üreticileri, bu dönemde salgınla mücadeleye destek amacıyla solunum cihazı (vantilatör) ve başta maskeler olmak üzere medikal ürün üretmek için hazır olduklarını açıkladı.

Ford, General Motors, Fiat, Ferrari, Nissan, McLaren, Renault ve Tesla’dan sonra Volkswagen de solunum cihazı üretmek için harekete geçti. Salgının etkisini artırdığı ABD’den de benzer sinyaller geldi. ABD’li Ford ve General Motors’un salgınla mücadelede tıbbi cihaz üretebileceği bildirildi.

Ford yetkilileri, ABD’deki televizyon kanalına yaptıkları açıklamalarda, vantilatörler ve diğer ekipmanların üretilmesi de dahil ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını, ABD yönetimiyle ön görüşmeler yaptıklarını ve üretim için fizibiliteyi araştırdıklarını belirtti.

Türkiye’de bu cihazların üretimi konusunda yola çıkan Biosys girişimi TÜBİTAK ve ASELSAN destekli üretime Bilkent Cyberpark’ta devam ediyor. BİOSYS Biyomedikal alanında uzman mühendis ve doktorlarla yaptığı 5 yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucunda ileri düzey ilk yerli mekanik ventilatörü üretti.

Bulgaristan, koronavirüsle mücadele kapsamında Avrupa Birliği’nden (AB) destek görmediklerini açıkladı. Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov yaptığı açıklamada, koronavirüsle mücadelede kendilerine AB üyesi ülkelerin değil, Türkiye ve Çin’in yardım ettiğini söyledi.

Kaynak: Akşam

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…