Dünya

Piyasalarda koronavirüs ve petrol restleşmesi şoku sürüyor

Küresel piyasalarda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını endişeleri ve ekonomik aktiviteye ilişkin belirsizliklerle oynaklık ve varlık fiyatlarındaki sert dalgalanmalar devam ediyor.

ABD’de pay piyasaları, dün yüzde 5’e yaklaşan yükselişlerle bir önceki günkü kayıplarını telafi etse de bugün vadeli işlemlerde endeks kontratlarının tekrar düşüşe yönelmesi ve yüzde 3 değer kaybetmesi dikkati çekiyor.

Analistler, dün ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid-19 salgınına ilişkin akşam saatlerinde yapması beklenen açıklamaya ilişkin pozitif beklentilerle New York borsasında güçlenen tepki alımlarının, açıklama yapılmaması ile vadeli işlemlerde yerini satışlara bıraktığını ifade etti.

Piyasalarda varlık fiyatlarının sert bir şekilde dalgalandığına dikkati çeken analistler, oynaklığın Covid-19 salgınına ilişkin haber akışı ile birlikte devam ettiğini söyledi.

Avrupa tarafında, salgından etkilenen kişi sayısındaki artışın devam etmesiyle borsada satıcılı bir seyir izleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Almanya nüfusunun yüzde 60 ila 70’ine Kovid-19 bulaşabileceğini söylemesi ve İngiltere’de Hasta Güvenliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Nadine Dorries’te Kovid-19 tespit edilmesi, dünden beri gündemin en önemli konu başlıkları oldu.

Euro/dolar paritesi, iki haftayı aşan yükseliş trendinin ardından dün yüzde 1,5 değer kaybederek 1,14’ün üzerinden 1,1277’ya kadar indi. Parite, bugüne alıcılı başladı ve dünkü kayıplarının bir kısmını telafi ederek 1,1350’ye çıktı.

Bugün, Asya borsalarında da satıcılı bir seyir izleniyor. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,9 düşüş kaydetti.

Pazartesi günü Rusya ve Suudi Arabistan arasında restleşmeye dönen petrol arzı sorunu nedeniyle sert düşen petrol fiyatları ise dünkü yükseliş eğilimini Asya piyasalarıyla bugüne de taşıdı. Brent petrolün varil fiyatı, sabah saatlerinde yaklaşık yüzde 1 artışla 37,8 dolardan işlem görüyor.

Yurt içinde, dün 106.900 seviyesine kadar yükselen BIST 100 endeksi Covid-19 salgınına ilişkin endişelerle düşüşe geçerek, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 2,38 azalışla 101.062,51 puandan tamamladı. Dün yüzde 0,2 artışla 6,1568’den kapanan dolar/TL ise bugün bankalar arası piyasanın açılışında 6,1450 seviyesinde işlem görüyor.

Kaynak: EN

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…