Türkiye

Savunmada bağımsız olmak isteyen Türkiye müşteri arayan ABD

Türkiye son yıllarda savunmada attığı adımlarla dünyada etkin bir konuma geldi

Savunmada öncü olan Türkiye

Türkiye'nin savunmada gerçekleştirdiği başarılar son zamanlarda oldukça gündemde. Türkiye'nin havada, karada ve denizde üretilen milli ve yerli savunma sanayi ürünleri terörle mücadelede ve savaşlarda başarılı rol oynamaya başlarken küresel çapta en yetkili kişilerin de gözünden kaçmıyor.

Savunmada ihtiyaçlarının yüzde 70'ini üretiyor

Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı eski yetkilisi Rich Outzen, Türkiye'nin savunmada geldiği noktayı özetledi. Açıklamasında "Türkiye, Savunma Sanayi konusunda bağımsız olmak istiyor. Biz/ABD ise müşteri arıyoruz ve sistemleri satmak istiyoruz. Bu durum da çelişki oluşturuyor. Bugün Türkiye kendi ihtiyaçlarının yüzde 70'ini üretiyor." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin ABD'den satın almak istediği savunma sanayi ürünlerinin engellendiğini de açıkladı. "ABD satışlarında kongre rolü var ve biraz sıkıntılı olabiliyor. Türkiye'ye satışlar kongre tarafından engellenebiliyor. Ama durum tamamen ümitsiz değil, bazı konularda hala iş birliği yürütebiliriz." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına rağmen F-35 programının tekrar gündeme geleceğini düşünüyorum" açıklamasında bulunmuştu.

Dünya basını da Türkiye'nin savunma başarısını konuşuyor

ABD merkezli medya kuruluşu Forbes yazarlarından Paul Iddon imzalı makalede, “Türkiye’nin İHA’larının büyüyen pazarı: Ucuz ve savaşta test edildi” başlığı kullanılırken, Türkiye'nin Avrupa’ya ilk kez drone ihraç ettiği vurgulandı.

Reuters haber ajansında yer alan bir makalede Türkiye'nin ürettiği İHA'larla elde ettiği jeopolitik güç üzerine bir analiz yapıldı. Türkiye'nin SİHA ve İHA satışlarıyla elde ettiği uluslararası güce değinildi.

Fransız Liberation gazetesi yayınladığı haberde, Bayraktar TB2 SİHA‘ların güvenilir olduğunu ve deneyimli Türk ordusu tarafından kullanıldığını belirtti.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…