Dünya

Uluslararası şirketler resesyon korkusuyla işten çıkarıyor

Uluslararası şirketler güçlü mali yapılarıyla göz doldururken, yükselen enflasyonla birlikte gelebilecek olan resesyona karşılık işten çıkarma yapıyor

Uluslararası şirketler güçlü mali yapılarına rağmen işten çıkarıyor

Uluslararası şirketler resesyon endişeleriyle maliyetleri düşürme ve tasarruf tedbirleri adı altında elamanlarını işten çıkarıyor. Ülkelerin yüksek enflasyonla mücadelesi, sıkılaşan para politikalarıyla birlikte resesyon endişelerini beraberinde getirdi. ABD'de iş dünyası temsilcilerinden gelen "ekonomik bir kasırgaya hazırlanılması" yönündeki karamsar açıklamalar da piyasalardaki resesyon korkularını körükledi. Resesyon öngörülerinin artmasıyla birçok uluslararası şirket, süreçten en az zararla çıkabilmek amacıyla maliyetlerini düşürmek için yeni yatırımlarını durdurmaya ve işten çıkarmalara gitmeye başladı.

İşten çıkarma haberleri art arda geliyor

Yükselen enflasyon ve yavaşlayan talep, uluslararası şirketleri de küçülmeye gitmeye zorladı. Teknoloji, finans, gayrimenkul ve medya sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerden işten çıkarma haberleri art arda geldi. İşten çıkarmalar konusunda bazı şirketler koronavirüs salgınının etkilerini öne sürerken bazıları da hızlı büyüme dönemlerindeki aşırı işe alımlara işaret ediyor. Küresel insan kaynakları hizmetleri veren Challenger'in verilere göre, yükselen enflasyon ve yavaşlayan talep şirketleri baskı altına alırken, teknoloji sektöründeki ABD'li işverenler, geçen ay 4 bin 404 kişinin işine son vererek ocak-nisan dönemine göre yaklaşık 9 kat daha fazla işten çıkarma yaptı.

ABD'de Netflix gibi büyük teknoloji şirketleri bu yıl işten çıkarmalara imza atarken, Robinhood, Glossier ve Better 2022'de çalışan sayısını önemli ölçüde azaltan teknoloji şirketlerinden sadece birkaçı oldu.

Teknolojide işler yolunda gitmedi

Bu şirketlerden kripto para borsası Coinbase, çalışan sayısını yüzde 18 azaltacağını duyurdu. Coinbase Üst Yöneticisi Brian Armstrong, ekonomik koşulların hızla değiştiğine dikkati çekerek, "10 yılı aşkın bir ekonomik patlamanın ardından bir resesyona giriyor gibi görünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Dijital müzik platformu Spotify ise işe alımları yüzde 25 azaltacağını duyurdu.

ABD'nin büyük teknoloji şirketlerinden Facebook ve Amazon'un da işe alımları yavaşlattığı belirtilirken, Tesla Üst Yöneticisi Elon Musk'ın şirketin üst düzey yöneticilerine "dünya genelindeki tüm işe alımları durdurun" başlıklı bir e-posta gönderdiği haberleri basına yansıdı.

Gayrimenkul, medya sektörleri de aynı yolda 

ABD'nin büyük bankalarından Wells Fargo'nun ise 2022'nin ilk çeyreğinde mortgage gelirleri düşerken ilgili pozisyonlarda çalışanları işten çıkarmaya başladığı bildirildi.

Merkezi İsviçre'de bulunan Credit Suisse'in de zarar uyarısında bulunmasının ardından maliyetleri düşürmeye yönelik işten çıkarmaları değerlendirdiği kaydedildi.

İngiltere'nin ulusal yayıncısı BBC'nin ise yıllık 500 milyon sterlinlik tasarruf planının bir parçası olarak gelecek birkaç yıl içinde yaklaşık 1.000 çalışanıyla yollarını ayırmayı planladığı belirtildi.

Çevrim içi otomobil satıcısı Cazoo, resesyon ve tüketici kesintileri konusundaki endişeler nedeniyle başta İngiltere olmak üzere Avrupa'da yaklaşık 750 kişiyi işten çıkardığını duyurdu.

Telecom Italia da (TIM), 2024'e kadar 1 milyar euro tasarruf planı içinde gönüllü bir erken emeklilik planı yoluyla kasım ayına kadar kendi iç pazarında 1.200 kişiyi işten çıkarmak için sendikalarla anlaştı.

Türkiye'de ise durum tam tersi

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre önümüzdeki çeyrekte Türkiye'deki 10 sektörden 9'unda ve 7 bölgenin 6'sında işe alımlarda artış bekleniyor. 250'den fazla çalışanı olan işverenler işe alım planı en yüksek olan grup olarak öne çıkıyor.  Türkiye'de yerel üretim ve ihracat önemini koruduğu için imalat sektöründeki işverenlerin istihdam beklentilerinin güçlü olduğu görülüyor. Diğer yandan uçuşların yeniden başlaması nedeniyle Türkiye'nin otel ve restoran sektörü de güçleniyor, bu durum özellikle turizme dayalı küçük işletmeleri olumlu yönde etkiliyor.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…