Dünya

Ticaret savaşı dünyayı resesyona sürükler

Morgan Stanley, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin çökmesi ve Çin mallarına tarifelerin yükseltilmesinin dünya ekonomisini resesyona doğru iteceğini ve Fed’in bir yıl içinde ABD’de faizleri sıfıra indirmek zorunda kalabileceğini bildirdi.

Morgan Stanley analistleri yaptıkları değerlendirmede ABD ile Çin’in ticaret müzakerelerinden sonuç çıkmaması ve Çin mallarına vergi tarifelerinini artırılmasının dünya ekonomisini resesyona sürükleyeceğini ve ABD Merkez Bankası’nın bir yıl içinde faiz indirmesi gerekeceğini öngördü.

Analistler “Eğer müzakereler duraksar, bir anlaşma sağlanmaz ve ABD Çin’den ithalata 300 milyar dolarlık % 25 vergi tarifesi uygularsa küresel ekonominin resesyona ilerlediğini görebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Analistler, Fed’in de buna tepki olarak faizleri 2020 ilkbaharına kadar indireceğini ifade etti. Ayrıca Çin’in ise mali teşvikleri GSYH’nın yüzde 3,5’i, 500 milyar dolar civarına yükselteceğini, kredilerde büyüme hedefinin yüzde 14-15’e çıkarılacağını da tahmin ettiler. Global resesyon, büyüme oranını yıllık yüzde 2,5 eşiğinin altına gelmesini ifade ediyor.

Kurum, “Baz senaryomuz bu gerilimin geçici olduğu yönünde. Ancak müzakerelerin ne yönde gelişeceğine bağlı olarak belirsizliğin yüksek olduğunu söylemek gerekir.” yorumunu yaptı.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…