Dünya

Ticaret savaşları, küresel ekonomi üzerinde giderek büyüyen bir tehdit

“Ticari gerginlikler, küresel ekonomiye zarar veriyor”

Bu son uyarı, Dünya Ticaret Örgütü’nden geldi.

2019 için küresel ticarette büyüme tahminini yüzde 2,6’dan 1,2’ye çekti.

Büyüme oranı tahmini, 6 ayda yarıdan fazla düşürülmüş oldu.

Bu noktada Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Roberto Azevedo’nun açıklaması dikkat çekici.

Azavedo, ortaya çıkan tabloda şiddeti giderek artan ticaret savaşlarının etkisine dikkati çekti, küresel ticaretteki kasvetli görünümün beklenmedik bir durum olmadığını vurguladı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ile Çin’in karşı karşıya geldiği ticaret savaşında cephe, ek gümrük vergileriyle iyice genişledi. Ticari malların akışı bu durumdan etkilendi.

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı, belirsizliğin arttığına dikkat çekti, “Üretimi yukarı çekmenin hedeflendiği yatırımlar erteleniyor” dedi.

Bu gidişatın istihdamı ve yaşam standartlarını etkileyebileceği uyarısında da bulundu.

Küresel ekonomide belirsizliğe yol açan tek etken ticaret savaşları değil.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden sancılı ayrılma süreci Brexit’in de olumsuz etkileri ekonomi ve ticarette kendini gösteriyor.

Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi Almanya’da Başbakan Angela Merkel, “Küresel ekonomiyi gölgeleyen ticari gerginliklerde Avrupa da kabahatsiz değil” dedi.

Çok uluslu mali kurumların yöneticileriyle bir araya gelen Merkel, uzayan Brexit görüşmelerinin belirsizliğe neden olduğunu vurguladı.

Kaynak: TRT Haber

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…