Ekonomi - Politik

“Türk bankaları döviz likiditesi zorluğunu aştı”

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarıyla ilgili bir değerlendirme raporu yayınladı.

Türk bankacılık sisteminin, Türk Lirası’nda Ağustos 2018’de yaşanan sert düşüşün ardından Döviz likidite zorluğunu (yabancı para cinsinden mevduat girişinin yardımıyla) aştığı belirtilen raporda, buna karşın refinansman risklerinin yüksek kaldığı ifade edildi.

Döviz mevduatının 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 12 artarak yabancı para likiditesini desteklediği ifade edilirken bankaların dış fonlamaya erişiminin -maliyet artışına karşın- süreceği belirtildi.

Raporda vadesi gelen dış borcun büyük miktarda olduğu ve liradaki volatilite nedeniyle yatırımcı iştahının zayıflaması, jeopolitik gerginlik ya da politika belirsizliği durumunda refinansmanın zorlaşabileceğinin altı çizildi.

Fitch’in raporda, “Türkiye’nin 2019’un ilk çeyreğinin sonunda toplam döviz kısa pozisyonunun 167 milyar dolar olduğunu tahmin ediyoruz. Bu, dış yükümlülüklerin TL bileşenleri ve bankaların döviz türevleri nedeniyle 239 milyar dolarlık net dış borcunun önemli ölçüde altında. Bankacılık sektörünün net döviz pozisyonu sıfıra yakın, ancak bankaların döviz varlıkları çoğunlukla uzun vadeli krediler ve ciddi riskler taşıyor.” dendi ve devam etti:

“Türk bankalarının döviz likidite pozisyonları, döviz mevduatlarının 3 milyar dolar artmasıyla ve bankaların dış fonlama piyasalarına yeniden erişim kazanmasıyla 2019’un ikinci çeyreğinde büyük ölçüde istikrarlı.”

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Ekonomi - Politik

Savaşı Avrupa mı finanse etti?

Savaşın ekonomik kazananı şimdilik Rusya Rusya, Ukrayna savaşının ilk 100 gününde fosil yakıt satışından büyük gelir elde etti. Batı ülkeleri 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna işgalinin…
DünyaEkonomi - Politik

Savaş dünyaya ekonomik kaos getiriyor

Ekonomik kriz kapıda Birleşmiş Milletler (BM), Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın gıda, enerji ve finans sistemleri üzerindeki etkisine ilişkin yeni bir rapor…
DünyaEkonomi - Politik

Gıda fiyatlarını enerji krizi vurabilir

Enerji fiyatları ile birlikte gıda fiyatları da yükselişe geçebilir Ukrayna ve Rusya arasındaki kriz dünya gıda fiyatlarını da oldukça etkiledi. Savaşın gıda…