Genel

Türkiye ekonomisi güven tazelemeye devam ediyor

Londra merkezli Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Saraybosna’da düzenlenen yıllık konferansının açılışında yayınladığı raporda Türk ekonomisiyle ilgili beklentilere de yer verdi.

Raporda, Türkiye ekonomisinin kademeli bir toparlanma sürecine gireceği belirtildi. 2020 yılında ise Türkiye ekonomisi için yüzde 2,5 civarında büyüme beklendiği kaydedildi. Buna göre Türkiye dünya ekonomilerine kıyasla en büyük ekonomik sıçramayı yapmış olacak.

EBRD raporda net ihracatın büyümeye olumlu katkı yaptığını belirtti.

EBRD Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly, EBRD’nin güçlü şekilde Türkiye’ye odaklanmaya devam ettiğini vurgulayarak “Bankanın şu anda yatırım yaptığı 38 ekonomideki portföyü içerisinde en büyük pay Türkiye’nin.” dedi.

Öncü göstergelerin, Türkiye ekonomisinde sıkıntılı döneminin bittiğini ve gelecek aylarda artış yaşanabileceğine işaret ettiğini belirten Kelly, “Bu, bir ölçüde kamu bankalarının öncülüğünde yaşanan güçlü kredi büyümesinden kaynaklanabilir.” ifadelerini kullandı.

EBRD Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly, Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olması, Asya ve Avrupa arasındaki jeostratejik konumu, ülkenin uzun vadeli yatırımcılar açısından güçlü bir potansiyeli olduğu anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kelly, Türkiye’nin sermaye açısından çekici bir destinasyon durumunda bulunduğunun da altını çizdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise geçen hafta Türkiye’nin notunu BB’ye çekmişti. Fitch haziran sonrası seçimsiz dönemin yapısal reformlar için fırsat olduğuna vurgu yaptı.

Son Yazılar
Genel

Ay'a gidecek yerli uzay aracı üretime hazır

Ay’a gönderilecek ilk yerli uzay aracının tasarımı hazır. ROKETSAN, TÜBİTAK ve Delta-V hibrid motorun statik ateşleme ve fırlatma testlerini yapıyor. TUA Başkanı…
Genel

CS Wind Türkiye'de ikinci fabrikasını açıyor

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Türkiye'deki ikinci fabrikasını da İzmir'de açıyor. Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi…
Genel

Konut fiyatlarında fırsatçılık yapanlara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her…