Türkiye

Türkiye koyun sütü üretiminde ilk sıraya yükseldi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) son verilerine göre, Türkiye koyun sütü üretiminde dünya birincisi, keçi sütü üretiminde ise 6’ncı sırada yer aldı.

FAO’nun son verisi niteliğindeki 2018 rakamlarına göre, Türkiye’nin 1 milyon 446bin ton koyun sütü üretimiyle dünya birincisi olduğunu, Türkiye’yi 1 milyon 180 bin tonla Çin’in ve 754 bin tonla Yunanistan’ın takip ettiğini bildirdi.

Türkiye keçi sütü üretiminde de 562 bin tonla 6’ncı sırada yer alırken, bu sıralamada 6 milyon 99 bin tonla Hindistan birinci oldu.

81 ülkenin koyun sütü, 111 ülkenin keçi sütü üretimi verilerinin yer aldığı listede Türkiye, toplam koyun-keçi sütü üretiminde de 2 milyon 8 bin tonla Hindistan’ın ardından ikinci sırada yer aldı.

Türkiye’nin koyun sütü üretimi 2019’da 1,5 milyon tonu aşarak 1 milyon 521 bin tona, keçi sütü üretimi ise 577 bin tona yükseldi. Bu durum, küçükbaş hayvancılığımızın büyüklüğünü gösteren en iyi örneklerden biri.

Kaynak: AA

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…