TeknolojiTürkiye

Yerli otomobil Alman elektrikli araçlar karşısında önemli avantaja sahip

Business Insider’ın “Erdoğan’ın Elektro Darbesi… Türk Otomobilinin Alman Elektrikli Araçları Karşısında Önemli Bir Avantajı Var” başlıklı Almanca yayınında Türkiye’nin yerli otomobilinin başarısından bahsedilirken Alman otomobillere güçlü bir rakip olduğu da vurgulandı.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, birkaç gün önce yaptığı basın toplantısında yerli otomobil için işlerin yolunda gittiğini belirtti. O kadar iyi ki şu anda projede 180 mühendis çalışıyor ve buna yıl sonuna kadar 95 kişi daha eklenecek. Fabrika seri üretime geçtiğinde ise 4 bin kişinin TOGG için çalışması gerekecek. Aralık ayında sunulan SUV’a ek olarak dört model daha planlanıyor ve 2030 yılı sonuna kadar bir milyon TOGG aracının üretilmesi öngörülüyor.

Şirketin verdiği bilgilere göre tedarikçi firmaların en azından yüzde 78’i Türkiye’den. Bu da TOGG’a özgür ve bağımsız olarak üretim yapma imkanı sağlayacak.

Bu durumun TOGG’a sağladığı önemli bir avantaj daha var. Ne kadar çok parça Türkiye’de üretilirse aracın o kadar ucuz olması muhtemel.

İlk TOGG modelinin 2022’de satışa çıkacağı Almanya’ya bakalım. Türk otomobili daha sonraki süreçlerde Alman elektrikli otomobillerle rekabet edecek. Bu durum Alman elektrikli otomobillerinin fiyatını yükseltebilir.

Yerli otomobilin CEO’su Karakaş yerli otomobilin fiyatı ile alakalı da “kesinlikle rekabetçi bir fiyat sunulacağını” da açıklamıştı.

Sonuçta TOGG’un ne kadar pahalı olacağı büyük ölçüde bataryaya bağlı olacak. Karakaş, bununla ilgili olarak “yüksek teknolojili bataryalarının tasarımını tamamladıklarını, çeşitli paketlerle 300 ila 500 kilometre menzil sunacaklarını” belirtti.

Kaynak: Business Insider

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…