Türkiye

Türkiye otomotiv pazarı 25 Avrupa ülkesini geçti[:en]Turkey overtakes Europe in Automotive

Avrupa otomotiv sektöründe Türkiye'nin gerisinde

Türkiye otomotiv pazarında Avrupa ülkelerini geride bıraktı

Covid-19 salgını özellikle ilk dönemde birçok sektörde negatif etkisini gösterdi en fazla etkilenen sektörlerin başında da otomotiv geldi. Covid-19’un Avrupa’ya kıyasla Türkiye‘de daha geç görülmesi, alınan güçlü önlemler ve özellikle ertelenen talepler nedeniyle artan satın alma iştahı gibi nedenler otomotiv satışlarında Türkiye’nin daha güçlü kalmasını sağladı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nden (ACEA) alınan verilere göre, Avrupa Birliği (AB-26) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri ile Birleşik Krallık’ın dahil olduğu pazar toplamında, otomotiv pazarı (binek, ağır ve hafif ticari) geçen yıl yüzde 23,6 azalıp 14 milyon 86 bin 918’e düştü. 2019’da ise 18 milyon 443 bin 305 adetlik satış olmuştu. Otomobil pazarı 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 24,3 azalarak 11 milyon 961 bin 182’ye ve ticari araç pazarı da yüzde 18 düşerek 1 milyon 793 bin 353 adede geriledi.

Hiçbir Avrupa ülkesi satışını artıramadı

Avrupa otomotiv pazarı ülkelere göre incelendiğinde; AB, Birleşik Krallık ve EFTA ülkeleri toplamına göre geçen yıl hiçbir Avrupa ülkesini satışını artıramadı. Bir önceki yıla göre en fazla düşüş yüzde 40,6 ile Hırvatistan, yüzde 34 ile Bulgaristan ve yüzde 33,9 ile Portekiz’deydi.

Avrupa’nın önemli ülkelerinden Almanya’da satışlar bu dönemde yüzde 18,7, Fransa’da yüzde 23,8, İngiltere’de yüzde 28,3, İtalya’da yüzde 26,6 ve İspanya’da yüzde 31,3 düştü.

Türkiye, satışlarını artıran tek ülke oldu

AB, EFTA ülkeleri ve Birleşik Krallık’ı kapsayan toplam pazarda, satışlarını artıran tek ülke Türkiye olarak açıklandı.

2020 sonunda Türkiye, bir önceki yıla göre yüzde 61,8 artışla Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 6, yüzde 57,5 artışla Avrupa otomobil satışları sıralamasında da 6 ve yüzde 77,2 artışla Avrupa ticari araç satışları sıralamasında 4’üncü ülke olarak yer aldı.

Alman otomotiv devleri zor durumda

Salgın nedeniyle oldukça zor durumda kalan otomobil üreticileri, fabrikalarını kapatarak üretimi durdurmak zorunda kalmıştı. Bu durum, Alman otomobil üreticilerini de ciddi şekilde etkiledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyalet başbakanları, otomotiv şirketleri ve işçi temsilcilerinin katılımıyla, video konferans yoluyla otomobil zirvesi gerçekleştirilmişti. Zirvede, Alman otomobil sektörünün büyük ekonomik ve yapısal zorluklarla karşı karşıya olduğu bir kez daha vurgulandı.

Öte yandan, Alman Otomobilciler Birliği’nden (VDA) yapmış olduğu açıklamada, koronavirüs krizinde otomotiv sanayisinde satışların durumunun ”ciddi” olduğu ve tüketicilerin halen otomobil almak için çekinceli davrandığını vurgulamıştı.[:en]

The Covid-19 pandemic had a negative impact on many industries, especially in the first period.

Automotive was among the one of the most affected sectors. The strong measures it placed and particular reasons such as delayed demand due to increased buying appetite, has enabled Turkey to remain strong in automotive sales comparing to Europe.

According to the data obtained from the European Automobile Manufacturers Association (ACEA), in the total market including the European Union (EU-26) and European Free Trade Association (EFTA) countries and the United Kingdom, the automotive market (passenger, heavy and light commercial) decreased by 23.6 percent to 14.086.918. In 2019, 18.443.305 units were sold. In 2020, the automobile market decreased by 24.3 percent to 11.961.182 compared to the previous year and the commercial vehicle market decreased by 18 percent to 1.793.353 units.

No European country has been able to increase its sales

When the European automotive market is analysed by countries; No European country was able to increase its sales last year, the EU, UK and EFTA countries combined. The highest decrease compared to the previous year was in Croatia with 40.6 percent, Bulgaria with 34 percent and Portugal with 33.9 percent.

Sales in Germany, one of the important countries of Europe, fell 18.7 percent in this period, 23.8 percent in France, 28.3 percent in England, 26.6 percent in Italy and 31.3 percent in Spain.

Turkey was the only country that increases its sales

EU, EFTA countries and the United Kingdom, covering the total market, was announced as the only country in Turkey increase their sales.

Turkey ranked as the 6th country in the European automotive sales with an increase of 6.8%, 6th in the European automobile sales ranking with an increase of 57.5% and 4th in the European commercial vehicle sales with an increase of 77.2% compared to 2019.

German automotive giants are in trouble

Car manufacturers, who were in a very difficult situation due to the pandemic, had to stop production by closing their factories. This situation seriously affected German automakers.

The automobile summit was held via video conference with the participation of German Chancellor Angela Merkel, state prime ministers, automotive companies and labor representatives. At the summit, it was emphasized once again that the German automobile industry is facing major economic and structural challenges.

On the other hand, in the statement made by the German Automobile Association (VDA), it was emphasized that the situation of sales number in the automotive industry was “serious” in the coronavirus crisis and that consumers were still hesitant to buy cars.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…