ABD

Reddit’in hedefinde bu defa da gümüş var[:en]Reddi

Reddit gümüş yatırımına talep artırdı

Gümüş Reddit akımıyla yükseliyor

GameStop hisselerini yükselmesi için çalışmalar yürüten Reddit üzerinden örgütlenen bireysel yatırımcılar, şimdi de yönlerini gümüşe çevirdi. Reddit üzerindeki forumlarda örgütlenen bireysel yatırımcıların bazı hisse senetlerindeki hareketleri kısıtlanması sonrası açık pozisyonların olduğuna inanılan gümüşe yönelmeleri gümüş fiyatını 8 yılın zirvesine çıkardı. Gümüşün küresel çapta yatırımcı forumlarında en önemli gündem maddesi haline gelmesi ile fiyatı Cuma gününe göre yüzde 11’den fazla artırarak 30,07 dolar/ons ile 19 Şubat 2013’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye yükseldi. 2020 yılının zirvesi olan 29,8588 dolar/ons seviyesinin üzerinde tutunmakta zorlanan gümüş fiyatı şu sıralarda Cuma gününe göre yüzde 10 artışla 29,58 dolar/ons seviyesinde.

Reddit yatırımcıları gümüşte istediğini alamayabilir

Bloomberg News’den Eddie van der Walt’ın haberine göre, GameStop hisselerinden sonra gümüşe yönelen Reddit yatırımcıları emtia ve hisse hacim farklarından dolayı duvara toslayabilir.

Reddit’in WallStreetBets grubunda açılan bir başlıkta, kullanıcılar gümüşteki kısa pozisyonları sıkıştırarak değerli metali ons başına 1.000 dolara çıkarmayı hedefliyor. Piyasa işlemi yapan bu yatırımcıların gümüş fiyatlarını kesinlikle artırabildiği görüldü fakat hedefledikleri seviyeye ulaşmaları için daha fazla mali güce ihtiyaçları var.

GameStop hisselerine neler olmuştu?

Salgın döneminde ciddi kayıplar yaşayan ve 450 mağazasını kapatmayı hedefleyen GameStop bir anda beklenmedik bir hisse yükselişi yaşadı. Çoğu insanın değersiz gördüğü bir şirket aniden hisse senedi fiyatının hiçbir sebep yokken yaklaşık yüzde 300’e yaklaşan bir yükselme yaşadığında Wall Street’in birinci gündem maddesi haline geldi. GameStop hisseleri oldukça hızlı bir şekilde yükseliş gösterdi ve birkaç kez durma noktasına geldi. Hisseler bir noktada iki katın üzerine çıktı ve günü yüzde 18 yükselişle kapattı. 3.25 dolar seviyesine kadar gerilemiş olan GameStop hisseleri bir anda 248 dolara kadar yükseldi. Bu artış borsada deprem etkisi yarattı. Tüm yatırımcıların diline düşen bu yükseliş sosyal medyada da gündem haline geldi.

ABD’de başlayan GameStop fırtınasına Hindistan ve Avustralya’da katıldı. Video oyunu perakendecisi, Hintli perakende yatırımcılarının ABD hisse senetlerini alıp satmaları için bir platform olan Stockal’da geçtiğimiz hafta en çok işlem gören beş isim arasında yer aldı . Kurucu ortak ve CEO’su Sitashwa Srivastava bir röportajda, GameStop’un platformdaki tüm işlemlerin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturduğunu söyledi.

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…