Türkiye

Türkiye yatırımcılara önemli avantajlar sunuyor

Türkiye önemli avantajlar sunuyor. Uluslararası yatırımcılar için çok önemli avantajlar.

Türkiye girişimcinin, esnafın yanında

Türkiye, bir taraftan yeni hastanelerle sağlık sistemi tahkim edilirken diğer taraftan ekonomik istikrar kalkanı ve sosyal koruma kalkanı paketleriyle girişimcinin, esnafın dezavantajlı kesimlerin yanında oluyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki döneme yapılacak ilave reformlarla yatırım ortamını daha da iyileştireceklerini belirterek, yabancı yatırımcılara da “gelin” çağrısında bulundu.

Fırsatları değerlendirmede en avantajlı ülkelerden biri

Covid 19 salgınında birçok ülke ekonomik bakımdan durgunluk yaşarken Türk ekonomisi toparlanma sürecini başarıyla yürütüyor. Üçüncü çeyrekte elde edilen güçlü büyüme oranı Türkiye‘nin bu süreçteki başarısının bir tescili olarak değerlendiriliyor. Dünyada dengeleri alt üst eden bu salgın, Türkiye gibi üretim kapasitesi yüksek ülkelerin önünde yepyeni fırsat pencereleri açtı. Coğrafi konumu, güçlü altyapısı, şoklara karşı kazandığı dirençle Türkiye, bu fırsatları değerlendirme noktasında en avantajlı ülkelerden birisi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) düzenlediği Uluslararası Yatırım Zirvesi’ne gönderdiği videoda, “Ülkemiz özellikle Asya merkezli üretim ağına alternatif arayışında olan uluslar arası yatırımcılar için çok önemli avantajlar sunduğuna inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Yabancı yatırımcı ayrı tutulmadı

Türkiye’nin hedeflerinde ulaşmasında uluslararası doğrudan yatırımların taşıdığı kritik rol de yakinen takip ediliyor. Türkiye’yi yerli ve uluslararası yatırımcılar nezdinde riski az, güveni yüksek, kazancı tatminkar bir cazibe merkezi haline getirmekte kararlı adımlar atılıyor. Önümüzdeki dönemde bu alanda gerçekleştirilecek ilave reformlarla yatırım ortamı daha da iyileştirilecek.

Cumhurbaşkanı yabancı yatırımcılar ile alakalı görüşlerini bu şekilde ifade etti: “Altını çizerek ifade etmek isterim ki 18 yılda uluslararası müteşebbisleri asla yabancı yatırımcı olarak görmedik, görmüyoruz. Kendi insanımıza hangi imkanları sağlıyorsak Türkiye’ye güvenen, Türkiye’nin yatırım ortamına inanan tüm girişimcilere de aynısını sağlıyoruz.”

“Gelin, Türk misafirperverliğinin farkına varın”

Savunma sanayiinden gıdaya, dijital ekonomiden sağlık sektörüne kadar katma değeri yüksek, Türkiye’nin teknolojik dönüşümüne öncülük edecek yatırımlar için teşvikler sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu teşvikleri şöyle açıklıyor: “Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılara ‘Gelin, Türk misafirperverliğinin farkına varın’ diyorum. İlgili bakanlıklarımız ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin sizlere gereken her türlü desteği sunmaya hazır olduğunu bilmenizi istiyorum.”

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…