SektörlerTürkiyeTürkiye’nin sağlık turizmindeki büyük başarısı

2021-02-22 16:02

1 milyon 200 bin turist Türkiye2yi tercih etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “hayalim” olarak nitelendirdiği şehir hastanelerinin yapımına devam ediliyor. Bununla birlikte Türkiye’de, koronavirüsle mücadelede aşılama programının başarısı, şehir hastanelerinin üstlendiği önemli rol ve adını sıkça duyuran Türk hekimleri ile sağlık sektöründe dünyada konuşuluyor. Dünya sağlık liginde Tayvan, Hindistan ve Malezya’nın ardından 4’üncü sırada yer alan Türkiye, salgın kaynaklı seyahat kısıtlamalarına rağmen sağlık turizminde 1 milyon 200 bin turistin tercihi oldu. Türkiye’ye sağlık için en çok turist sırasıyla Irak, Libya, Azerbaycan, Cezayir, Suudi Arabistan ve Kazakistan’dan geldi. Turistlerin hizmet aldığı ilk alan cerrahi operasyonlar oldu. Kalp ve damar cerrahisi, tüp bebek tedavisi ve kanser tedavisi için de turistlerin tercihi Türk hekimler oldu.

Sağlık turizminden 4 milyar dolar gelir elde edildi

2020 yılında sağlık turizminden 4 milyar dolar gelir elde edildi. Salgın ile mücadelede sağlana başarı ve inşaları devam eden şehir hastaneleri ile Türkiye’nin 2021 yılında çok daha büyük sıçrama yapması bekleniyor.

Neden Türkiye üstün

Türkiye’nin sağlık turizmindeki potansiyeli bazı kurumlar tarafından rakamlarla da yansıtılıyor. TÜRSAB’ta yer alan verilere göre; 2023 yılında Türkiye’ye 2 milyon uluslararası hasta gelmesi bekleniyor. Muhtemelen bu rakamlar salgın sürecinden sonra daha da artacaktır. Türkiye’yi sağlık için tercih eden ülkelerin başında Almanya, Libya ve Rusya geliyor. Bunu saç ekimi kategorisine çektiğimizde ise Amerika’nın dışında Avrupa ülkeleri arasında İspanya, Almanya, Portekiz ve İngiltere gibi ülkeler, Uzak Doğu ülkeleri arasında ise Güney Kore, Çin yer alıyor. Elbette Türkiye’nin tercih edilmesinin birçok sebebi var. Bu başarıda teknolojik altyapı ve kaliteli hizmet büyük rol oynuyor. Saç ekimi ve estetik müdahaleler için Türkiye’nin cazip bir destinasyon hâline gelmesindeki nedenlerden biri de dünyaya göre avantajlı fiyatlar.

Yabancıları Türkiye’ye çeken bir diğer neden ise de doktor sıkıntısı çekilmemesi. Özellikle plastik cerrahi, göz ve saç ekimi konusunda cerrah sayısı oldukça iyi durumda.

Ayrıca Türkiye’de sağlık hizmetleri talebini olumlu yönde etkileyecek kültür, deniz, doğa, inanç ve kaplıca turizmi gibi olanakların olması turistlere ülkemizi yakından tanıma fırsatı sunuyor. Bu durum sağlık turizminde büyük avantaj sağlıyor.