SektörlerTürkiye

Türkiye’nin sağlık turizmindeki büyük başarısı[:en]Turkey’s great success in health tourism

Salgın döneminde Türkiye sağlık turizminde de tercih edildi.

1 milyon 200 bin turist Türkiye2yi tercih etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “hayalim” olarak nitelendirdiği şehir hastanelerinin yapımına devam ediliyor. Bununla birlikte Türkiye’de, koronavirüsle mücadelede aşılama programının başarısı, şehir hastanelerinin üstlendiği önemli rol ve adını sıkça duyuran Türk hekimleri ile sağlık sektöründe dünyada konuşuluyor. Dünya sağlık liginde Tayvan, Hindistan ve Malezya’nın ardından 4’üncü sırada yer alan Türkiye, salgın kaynaklı seyahat kısıtlamalarına rağmen sağlık turizminde 1 milyon 200 bin turistin tercihi oldu. Türkiye’ye sağlık için en çok turist sırasıyla Irak, Libya, Azerbaycan, Cezayir, Suudi Arabistan ve Kazakistan’dan geldi. Turistlerin hizmet aldığı ilk alan cerrahi operasyonlar oldu. Kalp ve damar cerrahisi, tüp bebek tedavisi ve kanser tedavisi için de turistlerin tercihi Türk hekimler oldu.

Sağlık turizminden 4 milyar dolar gelir elde edildi

2020 yılında sağlık turizminden 4 milyar dolar gelir elde edildi. Salgın ile mücadelede sağlana başarı ve inşaları devam eden şehir hastaneleri ile Türkiye’nin 2021 yılında çok daha büyük sıçrama yapması bekleniyor.

Neden Türkiye üstün

Türkiye’nin sağlık turizmindeki potansiyeli bazı kurumlar tarafından rakamlarla da yansıtılıyor. TÜRSAB’ta yer alan verilere göre; 2023 yılında Türkiye’ye 2 milyon uluslararası hasta gelmesi bekleniyor. Muhtemelen bu rakamlar salgın sürecinden sonra daha da artacaktır. Türkiye’yi sağlık için tercih eden ülkelerin başında Almanya, Libya ve Rusya geliyor. Bunu saç ekimi kategorisine çektiğimizde ise Amerika’nın dışında Avrupa ülkeleri arasında İspanya, Almanya, Portekiz ve İngiltere gibi ülkeler, Uzak Doğu ülkeleri arasında ise Güney Kore, Çin yer alıyor. Elbette Türkiye’nin tercih edilmesinin birçok sebebi var. Bu başarıda teknolojik altyapı ve kaliteli hizmet büyük rol oynuyor. Saç ekimi ve estetik müdahaleler için Türkiye’nin cazip bir destinasyon hâline gelmesindeki nedenlerden biri de dünyaya göre avantajlı fiyatlar.

Yabancıları Türkiye’ye çeken bir diğer neden ise de doktor sıkıntısı çekilmemesi. Özellikle plastik cerrahi, göz ve saç ekimi konusunda cerrah sayısı oldukça iyi durumda.

Ayrıca Türkiye’de sağlık hizmetleri talebini olumlu yönde etkileyecek kültür, deniz, doğa, inanç ve kaplıca turizmi gibi olanakların olması turistlere ülkemizi yakından tanıma fırsatı sunuyor. Bu durum sağlık turizminde büyük avantaj sağlıyor.[:en]

1 million 200 thousand tourists travelled to Turkey

The construction of city hospitals, which President Recep Tayyip Erdogan described as “the dream”, continues. However, the important role of Turkey in the health sector has been spoken all around the world due to Turkey’s fight against Covid-19 and the success of its immunization program. In the world health league, Turkey ranks 4th after Thailand, India and Malaysia, where 1 million 200 thousand tourists prefer despite travel restrictions for health tourism.

Most of the tourists came from Iraq, Libya, Azerbaijan, Algeria, Saudi Arabia and Kazakhstan for the treatment. Surgical operations were the first area where tourists received treatment. The tourists prefer Turkish physicians for cardiovascular surgery, IVF and cancer treatment.

$ 4 billion revenue from health tourism

In 2020, 4 billion dollars of revenue was obtained from health tourism. The success in the fight against the pandemic and newly constructed city hospitals, it is expected to have a much bigger shift.

What makes Turkey to be preferred?

Turkey’s health tourism potential reflected to the reports prepared by the institutions. According to the data in TÜRSAB; Turkey is expected to receive 2 million international patients in 2023. Probably, these numbers will increase even more after the pandemic period. Germany, Libya and Russia among those who prefer Turkey to receive treatment. When the hair transplant category is considered, there are tourists who prefer Turkey to receive treatment from the countries such as Spain, Germany, Portugal and England among European countries, apart from America, and South Korea, China and Far Eastern countries.

Technological infrastructure and high quality service play a major role in this success. Hair transplantation and aesthetic interventions also one of the reasons which makes Turkey an attractive destination in the world.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…