Güncel

Türkiye’nin ilk intermodal kargo terminali 2020’de açılacak

Türk lojistik şirketi Arkas Holding’in intermodal iç kargo terminali projesi “Railport” 2020’de başlatılacak.

Arkas Holding ve Almanya’da dünyanın en büyük terminalini işleten Duisport ortaklığıyla başlatılan proje, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ICBC Turkey Bank’ın eşit miktarda oluşturduğu 60 milyon dolarlık finansman desteği aldı.

Kocaeli’de temeli atılan Railport ile Türkiye ticaretinin Asya ile entegre olması bekleniyor.

Finansman anlaşması, geçtiğimiz günlerde Saraybosna’da düzenlenen EBRD yıllık toplantısında imzalandı.

Anlaşmanın imza töreninde konuşan EBRD’nin sürdürülebilir altyapı yöneticisi Nandita Parshad, Railport’un, pek çok lojistik tarzını kombine eden yenilikçi, etkili ve çevre dostu bir proje olduğunu söyledi. Parshad, Türkiye için bir mihenk taşı olan projenin, özel sektörün neler başarabileceğinin kanıtı olduğunu vurguladı.

2009 yılından beri EBRD, neredeyse tüm özel sektör yatırımlarıyla Türkiye ekonomisinin çeşitli sektörlerinde 283 projeye 11 milyar euro (12.36 milyar $) yatırım yaptı. Bankanın Türkiye portföyü, yatırım yaptığı 38 ekonomi arasında en büyüğü konumunda. EBRD’den yapılan açıklamada da söz konusu projenin Avrupa, Balkanlar ve Asya arasındaki ticarete fayda sağlayacağı kaydedildi.

Arkas Holding Liman ve Terminal Servisleri Grup Başkanı Özgür Kalelioğlu, toplamda 80 milyon dolarlık bir proje olan Railport için sağlanan 60 milyon dolarlık dış finansmanın Türkiye’ye olan güveni gösterdiğini ifade etti.

Kalelioğlu, projenin 10 yılın üzerinde bir tarihçesi olduğunu belirterek, “Railport; deniz limancılığı yatırımının intermodal versiyonu, yani hem trenin hem kamyonun giriş yaptığı bir deniz limanının karada olanı diyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…