Türkiye

Türkiye’ye 20,5 milyar liralık yatırım

Ford Otosan'dan Türkiye'ye büyük yatırım. 20,5 milyar yatırım

Ford Otosan 20,5 milyar lira yatırım yapacak

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Ford Otosan, 2026 yılına kadar 20,5 milyar lira yatırım yapacağını duyurdu. Bu yatırım ile elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirilecek. Bununla birlikte üretim tesislerindeki modernizasyon ile otomasyon çalışmaları da geliştirilecek.

Ford Otosan, “Türkiye’nin geleceğine olan inancımızla yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu doğrultuda, 2026 yılına kadar yapmayı planladığımız 20,5 milyar lira yatırımı kapsayan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın bugün Resmi Gazete’de yayınlanmasından mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki 6 yıl boyunca hayata geçirilecek ve etkisi 10 yılı aşacak ileri görüşlü bu yatırım ile hem şirketimizi hem de Türkiye otomotiv sanayiini geleceğe taşıyacağımıza ve global arenada rekabet gücümüzü artıracağımıza inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Yeni nesil araçlara odaklanacak

Şirket, “Ford’un Avrupa’da devam eden ticari araç pazar liderliğine ve artan pazar payı başarısına istinaden büyüyen ticari araç pazarındaki talebi karşılamak için kurulu kapasitemizi artırmayı öngörüyoruz” açıklamasını yaptı.

Bu yatırım ile birlikte, Ford’un Kocaeli fabrikalarındaki araç üretim kapasitesi 650 bine çıkarılacak ve batarya montaj fabrikası kapasitesi de 130 bin adede ulaştırılmış olacak. 3 bin kişilik ek istihdam sağlanması da hedefler arasında.

Açıklamada ayrıca, “Çalışanlarımız, bayilerimiz, tedarikçilerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte büyük Ford Otosan ailesi olarak heyecan duyduğumuz bu yatırım döneminin, memleketimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz” denildi.

Türkiye’nin ilk entegre elektrikli araç üretim tesisi

Ford Otosan, elektrikli araçlara dönüşüm sürecinde de büyük önem taşıyan batarya montaj fabrikasını 2022 itibarıyla Kocaeli’de hayata geçireceğini açıklamıştı. Şirket bugüne kadar elektrikli araç üretimi için 56 milyon avroluk yatırım yaptı.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…