Genel

TÜSİAD demokrasiye hep köstek tam köstek

TÜSİAD, kuruluş amacı ekonomik faaliyetler olmasına rağmen siyasi çıkışlarıyla gündem olmaya devam ediyor.

Kuruluşundan bu yana demokrasi şiarını dilinden düşürmeyen TÜSİAD çelişki odur ki neredeyse her dönem vesayet rejimlerini destekledi. Örneğin 12 Eylül darbesinin gelişini hazırlayan bir etken TÜSİAD’ın hazırladığı gazete ilanlarıydı. Vesayet rejimlerinin sözcüsü haline gelen TÜSİAD 28 Şubat döneminde darbecilerin yanında yer aldı.

TÜSİAD, bu geçen zaman diliminde ne e-muhtıraya ne Gezi kalkışmasına ne de FETÖ’nün ülkeyi içeriden çökertme operasyonlarına karşı “demokrasiden yana” tavır aldı. Başta Boyner ve Koç olmak üzere TÜSİAD’ın önemli isimlerinin Gezi’ye destek vermesi hafızalardaki yerini koruyor.

FETÖ’nün 17 Aralık kumpasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilen “paralel devlet” söylemine ilişkin olarak, dönemin TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer “Ben bir paralel devlet görmüyorum.” demesi de dün gibi akıllarda.

Şimdi ise TÜSİAD’ın Yönetim İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan, “Seçim sonrasına itiraz şüphesiz siyasi partilerin doğal hakkıdır. Ancak seçmen iradesine de saygı duyulmasını isteriz.” diyor. Özilhan’ın bu söylemi hiç de masum değil. Zira Özilhan seçim iradesine saygı duyulması derken seçim iptalinin milli iradeye aykırı olduğu algısını yaratmaya çalışıyor.

Ülkenin kalkınması için adım atmayan TÜSİAD üyeleri yıllardır kendi kalkınmalarını sağladı. TÜSİAD’ın sözü geçen isimlerinden Koç Holding son 10 yılda yaklaşık 10 kat büyüdü. Tuncay Özilhan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Anadolu Grup ise 19 ülkede, 80’e yakın şirket, 59 üretim tesisi ve 50 binin üzerinde çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Grup, 2002’den bu yana Türk lirası bazında değerini 24 kat artırdı.

Erdoğan’ın TÜSİAD YİK Başkanı Özilhan’a cevabı ise sert oldu. Erdoğan, “TÜSİAD’ın politik tarafgirlikten ziyade, Türkiye’nin ekonomik mücadelesine yaptığı katkılarla gündeme gelmesini beklerdim.” diye konuştu.

Erdoğan dengelenme sürecinde yaşanan olumlu gelişmeleri görmeyi reddederek “istatistik cinliği” yaptığını söylediği Özilhan’ın argümanlarına karşı “Benzer istatistiklerde Türkiye’nin çok iyi olduğu nice alanlar var. İş yapma kolaylığında 190 ülke arasında 43’üncülüğe çıktık, bunu görmez. Ekonomik endekslerde 180 ülke içinde 68. sıradayız. Bu kişi bizi hep yüzlü sıralarda gösteren istatistik eğrileri üzerinden bize vurmaya çalışır. Beyefendi 12 yıl önce kişi başına milli geliri neydi, bugün ne? Sen o gün ekonomik olarak neredeydin, bugün neredesin? O günden bugüne firman ne kadar büyüdü? Arkadaşların ne kadar güçlendi? Onu hiç masaya yatırmıyorsun. Ben sizin 12 yıl önce durumunuzu, bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bunu teşhir ederim.” dedi.

Son Yazılar
Genel

Ay'a gidecek yerli uzay aracı üretime hazır

Ay’a gönderilecek ilk yerli uzay aracının tasarımı hazır. ROKETSAN, TÜBİTAK ve Delta-V hibrid motorun statik ateşleme ve fırlatma testlerini yapıyor. TUA Başkanı…
Genel

CS Wind Türkiye'de ikinci fabrikasını açıyor

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Türkiye'deki ikinci fabrikasını da İzmir'de açıyor. Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi…
Genel

Konut fiyatlarında fırsatçılık yapanlara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her…