Türkiye

TÜSİAD Neden Kayıplara Karıştı?

Koronavirüs’ün ekonomiye etkisi her geçen gün daha da sarsıcı oluyor. Türkiye bu salgından en az hasarı almak için sağlık alanında birçok erken tedbir alırken ekonomik alanda da açıkladığı “Ekonomi İstikrar Kalkanı” paketi ile esnafın, sanatkarların ve özel sektör çalışanlarının mağdur olmaması için önlemlerini artırdı.

Tüm bunların yanında dar gelirli ailelere destek amaçlı Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” diyerek milli dayanışma kampanyasını başlattı. Bu kampanyaya iş insanları, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve birçok ünlü isim 24 saatte 240 milyon TL’lik destek verdi.

Pek çok büyük şirketin yanı sıra katılım bankaları, TMSF ve TOBB, TİM, MÜSİAD gibi çatı kuruluşlar kampanyaya desteklerini açıkladılar. Bu süreçte bir kurum sessizliğiyle dikkat çekti. Ülkenin her gündemiyle ilgili fikir beyan eden; her fırsatta devlete ne yapması gerektiğini söyleyen ama devletin hiçbir yaptığını beğenmeyen TÜSİAD’dan hâlâ bir destek açıklaması gelmedi.

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör de bu konuya dikkat çeken bir yazı yazdı. “Çeke Dikkat” başlıklı yazısında kampanyaya destek olanlara ve hiç sesini çıkarmayanlara değinen Güngör “kampanya düzenlemek devletin işi mi?” diyenlere cevaplarını verdi.

Dilek Güngör, “Doğrudur belki devletin işi değil ama koca koca STK’larımızın biri virüs salgını başladığı günden bu yana devreye mi girdi, iş örgütlerimiz yardım kampanyalarına öncülük mü etti! Topa girmesi gerekenler yandan dolanmadı mı?” diyerek durumu özetledi.

Biz de Dilek Güngör’e katılıyor ve merak ediyoruz: Daha günler önce devlet tedbir almalı, bireylere destek olmalı diyerek akıl veren TÜSİAD şimdi ne yapıyor?

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…