Türkiye

Yerli elektrikli traktör projesiyle çiftçilerin mazot derdi bitiyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım İşletmesi Müdürlüğünde düzenlenen TİGEM Geleneksel 69. Hasat Bayramı töreninde çiftçilerin mazot derdinin yerli elektrikli traktör projesiyle tarihe karışacağını belirtti.

Pakdemirli, “Mazot maliyetlerini yüzde 90’dan fazla düşürecek, dünyada ve Türkiye’de ilk, yazılımı ve tasarımı yerli ve milli elektrikli traktörümüz görücüye çıktı. Etkin planlama ve verimlilik sağlayacak Akıllı Küpe Sistemi’miz, ata tohumu ve yerli sebze tohumu gibi diğer milli ve yerli üretim projeleri kapsamındaki ürünlerimiz de görücüye çıktı.” dedi.

Türkiye’de tarımsal ürünler ihracatının, toplam ihracatın yüzde 10’una yükseldiğini vurgulayan Pakdemirli, “Geçen yılda dahil, son 15 yılda tarımsal verimliliğimiz, dünya ortalamasının çok üzerinde artmıştır. Tarım ve gıdada net ihracatçı konumumuzu önümüzdeki, 11. Kalkınma Planı döneminde, kuvvetlendirerek devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli konuşmasında, tarım ve ormancılıkta, gelecek 25 yılı kuşatacak bir yol haritası için 15 yılın ardından geçen günlerde lansmanı yapılan ve bu kapsamda süreci devam eden 3. Tarım Şurası’na da dikkati çekerek, şöyle dedi: “3 ay boyunca çiftçimize, üreticimize ve sektör paydaşlarımıza danışarak, onların rehberliğinde iş ve işleyişimize yön vereceğiz. Sürecin sonunda, 100 milyar dolar tarım orman hasılasıyla, ülkemizi dünyanın ilk 5 tarım ekonomisi arasına katmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Hayvancılık konusunda da önemli yatırımlar yaparak hayvan ihraç eden ülke konumuna gelmeyi hedeflediklerine işaret eden Pakdemirli, yeni mera uygulamasıyla çiftçi ve üreticilere kolaylık sağlanacağını ve konuyla ilgili yasal düzenlemelerin sonbaharda meclise sevk edileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…