ABD

100 milyar dolarlık hedefte gözler ABD’de

ABD’de son dönemde artan protestoların yarattığı kargaşa ortamı Türk iş dünyasını tedirgin etmeye başladı. Türkiye, ABD ile önemli ticari ilişkileri olan ülkeler arasında. İki ülke arasındaki iş hacmi son dönemde 20.7 milyar dolara ulaştı. 2020’nin ilk çeyreğinde de ABD’ye ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.7, ithalat ise yüzde 43.5 artış gösterdi.

Amerika Türk İş Geliştirme Konseyi Başkanı Uğur Terzioğlu, protestolar nedeniyle ABD ile Türkiye arasındaki ihracat ve ithalatın çok etkilenmeyeceğini açıkladı.

Terzioğlu, Türk firmaların ülkeye tekstil, makine, otomotiv, sivil havacılık, inşaat malzemesi, beyaz eşya, mobilya ve mücevheratta ciddi ihracatı olduğunu ve bu sektörlerin gelecek vaat ettiğini aktardı.

Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) verilerine göre, pandemi sürecinde mart ve nisanda Türkiye ile ABD’nin toplam ticareti 1.5 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 1.6 milyar dolardı. Pandemi iki ülke arasındaki ticareti çok fazla etkilemedi.

20.7 MİLYAR DOLAR TİCARET YAPIYORUZ

ABD – Türkiye arasındaki ticari iş hacmi 20.7 milyar dolar.

Mart – nisan ayında ticaret 1.5 milyar dolar oldu. Bu geçen yılın aynı döneminde 1.6 milyar dolardı.

ABD’ye tekstil, makine ve aksamı, otomotiv ve parçaları, sivil havacılık, inşaat malzemeleri, beyaz eşya, mobilya ve mücevherat satıyoruz.

ABD’den hava taşıtları, demir ve çelik, mineral yakıt ve yağlar, kazan, makine ve mekanik cihazlar ile optik, tıbbi ve cerrahi cihazlar ithal ediyoruz.

Kaynak: Milliyet

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…