Dünya

Alman Commerzbank 10 bin çalışanı işten çıkarmaya hazırlanıyor

Almanya'nın ikinci büyük bankası Commerzbank işten çıkarma şube kapatma

Commerzbank şubeleri kapatacak ve binlerce çalışanı işten çıkaracak

Alman devletinin de hissedarı olduğu Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerzbank‘da işten çıkarmalar ve bazı şubeleri kapatma dahil yeniden yapılanma uzun süredir gündemde yer alırken, bankanın eski üst yöneticisi Martin Zielke, Temmuz 2020’de aniden istifa etmişti. İşten çıkarmalar ve şube kapatma Zielke’nin istifası ve bazı yatırımcıların eleştirilerinden sonra askıya alınmıştı. Commerzbank’ın yeni üst yöneticisi (CEO) Manfred Knof’un bankanın stratejinin yenilemesinin bir parçası olarak 10 bin kişiyi işten çıkarmayı ve yüzlerce şubeyi de kapatmayı planladığı belirtildi. 48 bin çalışanı ve 800 şubesi bulunan Commerzbank, 2008’deki küresel mali kriz sonrasında milyarlarca avroluk zarar etmiş, devlet yardımı almak zorunda kalmıştı.

Daha önce de işten çıkarma olacağını açıklamıştı

Commerzbank denetim kurulu üyesi bankanın Ağustos ayında stratejik değerlendirmesini hazırladığında “oldukça” fazla sayıda şube kapanışı ve işten çıkarma açıklayacağını söylemişti. Denetleme kurulunda iş gücünü temsil eden ve Verdi sendikasında Sendika Sekreteri olan Stefan Wittmann, üst düzey yatırımcı Cerberus’un başlattığı değişim kampanyasını eleştirmişti. Cerberus, Almanya’nın en büyük ikinci bankasındaki denetim kurulunda iki sandalye, maliyet kesintileri ve strateji değişikliği talep etmiş, Commerzbank denetim kurulunda sandalye taleplerini reddetmişti.

Wittmann Reuters’a yaptığı açıklamada “Cerberus’un yaklaşımı kaba ve uygunsuz” dedi. Commerzbank şu anda daha fazla maliyet kısıntısını belirleme sürecinde ve ağustos ayında ikinci çeyrek bilançosunu açıkladığı zaman bu planları açıklayacağını söylemişti. Wittmann “Şube kapanışları ve daha önce açıklanandan daha fazla işten çıkarma olacak” açıklamasında bulunmuştu.

Deutsche Bank da işten çıkarma planı yapmıştı

Almanya’nın bir diğer büyük bankası Deutsche Bank AG, CEO Christian Sewing’in maliyet düşürme hedeflerine ulaşmaya çalışmasıyla Almanya’da 100 civarında şube kapatacağını açıklamıştı. Sewing geçen yıl 18 bin kişinin işten çıkarılmasını içeren büyük bir maliyet düşürme planı olduğunu belirtmişti.

Koronavirüs Avrupa’nın dev bankalarını vurdu

Avrupa’nın 25 büyük bankasının şu ana kadar piyasa değerinde yüzde 41’lik bir erime oldu. Bankaların yeni bir sermaye artırımına gitme ihtimali hatta kurtarma operasyonuna ihtiyaç duyacağı belirtiliyor.

Avrupa’daki hükümetler ülkelerindeki bankalara baskı yapıyor. Büyük müşteriler kredi linelarını düşürürken hükümetler de küçük şirketler ve halka daha fazla kredi verilmesini istiyor.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…