Türkiye

Angry Birds oyununun yaratıcısı Türk oyun şirketine talip

Finlandiyali Angry birds kurucusu Rovio games Ruby almak istiyor

Finlandiya şirketi Rovio Türk oyun şirketini alıyor

Oyun sektöründe yeni bir satın alma anlaşması daha sağlandı. Angry Birds'ün yaratıcısı olan Finlandiyalı oyun şirketi Rovio game, Türkiye merkezli oyun şirketi Ruby Games'in yüzde 100'ünü devralma konusunda anlaşmaya vardı. Dünyaca ünlü oyun şirketi ABD’li Zynga’nın Türk oyun firması Peak Games’i 2020’de 1,8 milyar dolara satın almasıyla başlayan furyaya, önce dijital uygulamalardan olan Getir ve ardından Hepsiburada eklendi. Son eklenen Türk unicorn’u ise Dream Games oldu. Dream Games, son çıktığı yatırım turunda 155 milyon dolarlık yatırım alarak 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı ve Türkiye'nin çıkardığı son unicorn olmayı başardı. Oyun sektöründe de ikinci oldu.

Türkiye'nin dijital oyun pazarında yeri

Türkiye’deki 4 unicorn’un ikisinin oyun şirketi olması da ayrıca dikkat çekici. Oyun ve Espor Ajansı Gaming in Turkey’in yayımladığı "Türkiye Oyun Sektörü 2020 Raporu"na göre Türkiye oyun pazarında bir önceki yıl 32 milyon olan oyuncu sayısı 36 milyona, 830 milyon dolar olan toplam hasılat ise 880 milyon dolara yükseldi. Yapılan araştırmada salgının, oyun sektörünün büyümesini hızlandırdığı ve bu dönemde oyun oynama sürelerinin yüzde 30 arttığı ortaya çıktı. Türkiye bu büyümeyle dünya oyun pazarında 18’inci sırada yer alıyor.

Ruby Games'in Hunter Assassin adlı oyunu 2020'de en çok indirilen 6'ncı oyun olmuştu. Anlaşma kapsamında Angry Birds kurucusu Rovio game, Ruby Games'i kademeli şekilde devralacak. İlk dilimde şirket Ruby Games'in yüzde 20'sini nakit olarak 10 milyon dolara satın alacak. Anlaşmada ilk dilimin 2021 3. çeyreğinin sonuyla, 4. çeyreğin başında tamamlanması bekleniyor.

Ekim 2022'de ikinci dilimde Ruby Games'in yüzde 50'si devralınacak. Bu dilimde Ekim 2022'ye kadar 12 aylık süre içinde gelir ve FAVÖK ile ölçülen finansal performans dikkate alınacak. Burada tutar 80 milyon doları aşamayacak. İkinci çeyrekteki anlaşma yüzde 60 nakit, yüzde 40 da Rovio hisseleriyle ödenecek.

Kalan yüzde 30 Ruby hissesi ise beş yıl içinde beş eşit dilimde en az yüzde 50’si nakit, geri kalanı nakit veya hisseler olmak üzere, her dönem Ruby’nin FAVÖK’üne göre hesaplanacak değerleme ile satın alacak. Bu satın almalar için ödenecek miktar söz konusu dönemte Ruby’nin yaratacağı toplam FAVÖK’ü geçemeyecek.

ABD'li Zynga Türkiye'deki yatırımlarını genişletmişti

Zynga'nın ana hissedarı olduğu Rollic Games Oyun Yazılım ve Pazarlama şirketi, Türk firması Forgerhero Yazılım ve iştiraki ByteTyper firmalarını bünyesine katmak üzere çalışmalar yürütüyor. Anlaşma sağlanırsa, ABD’li Zynga, Türkiye’deki yatırımlarına bir yenisini daha ekleyecek, Türk oyun pazarının en önemli oyuncularından biri haline gelecek. ABD'li Zynga şu ana kadar 2,3 milyar dolarlık satın alma gerçekleştirdi.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…