Bölgeler

Avro Bölgesi 1. çeyrekte küçüldü

Avro Bölgesi ekonomisi 2020 ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,8 daraldı. Bu, Avro Bölgesi’nde verilerin tutulmaya başlandığı 1995 yılından bu bugüne kadar görülen en büyük daralma oldu.

İlk çeyrekte GSYH, Mart ayında başlayan koronavirüs karantina, tecrit tedbirlerinin etkisi ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 küçüldü.

GSYH’da yıllık bazda görülen yüzde 3,2’lik düşüş de 2009 3’ncü çeyrekteki yüzde 4,5’lik daralmadan bu yana yaşanan en büyük daralma olarak kayıtlara geçti.

İlk çeyrekte Avro Bölgesi’nde en keskin daralmayı yüzde 5,8 ile Fransa yaşarken, onu yüzde 5,4 ile Slovakya ve yüzde 5,2 ile İspanya takip etti.

İtalya ekonomisi için ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,7 küçüldü.

Kaynak: Foreks

Son Yazılar
Bölgeler

Avrupa'da elektrik fiyatlarındaki artış Türkiye'nin 2 katı

Avrupa'da fiyatlar rekor seviyede Avrupa'da doğalgaz ve kömür fiyatları arz ve talep dengesizliğiyle rekor seviyeye ulaştı. Avrupa'nın önde gelen piyasalarında elektrik fiyat artışı,…
Bölgeler

Avrupa'nın en büyük ekonomileri zor durumda

Avrupa'nın büyük ekonomileri zor günler geçiriyor Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden İtalya, Almanya ve İspanya ilk çeyrekte koronavirüs salgınında artan vakalarla daraldı. Fransa ise kısıtlamalara…
Bölgeler

Avrupa için tehlike çanları çalıyor

Covid-19 nedeniyle Avrupa ekonomisi ağır bir bedel ödüyor. Salgının ekonomik etkisi devasa boyutlarda.[:en]