Bölgeler

Avro Bölgesi ve Britanya resesyonla karşı karşıya

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, 2020 yılında Avro Bölgesi ve Britanya’nın resesyonla karşı karşıya kalacaklarını öngördü.

S&P bugün yayınladığı raponda, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine bağlı olarak Avrupa’da bu yıl GSYH’nın 420 milyar avro azalmasını, yüzde 2 daralmasını beklediğini bildirdi. 2021 yılında ise en az yüzde 3 toparlanma bekliyor.

S&P Global Ratings Kıdemli Ekonomisti Martion Amiot yaptığı değerlendirmede, “Avro Bölgesi ve Britanya ekonomileri 2020’de yüzde 2 resesyon ile karşı karşıyalar” ifadelerini kullanırken S&P’nin EMEA Baş Ekonomisti Sylvain Broyer de, “Tahminlerimiz için riskler aşağı yönlü. Salgın hali hazırda öngörülenden daha uzun sürebilir ve daha genele yaygın olabilir. Ülkelerin bu salgına şimdi verecekleri yanıtın büyüklüğü ve şekli, salgının ileride kalıcı ekonomik zarar vermesinden kaçınmak için önemli” dedi.

Kaynak: Foreks

Son Yazılar
Bölgeler

Avrupa'da elektrik fiyatlarındaki artış Türkiye'nin 2 katı

Avrupa'da fiyatlar rekor seviyede Avrupa'da doğalgaz ve kömür fiyatları arz ve talep dengesizliğiyle rekor seviyeye ulaştı. Avrupa'nın önde gelen piyasalarında elektrik fiyat artışı,…
Bölgeler

Avrupa'nın en büyük ekonomileri zor durumda

Avrupa'nın büyük ekonomileri zor günler geçiriyor Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden İtalya, Almanya ve İspanya ilk çeyrekte koronavirüs salgınında artan vakalarla daraldı. Fransa ise kısıtlamalara…
Bölgeler

Avrupa için tehlike çanları çalıyor

Covid-19 nedeniyle Avrupa ekonomisi ağır bir bedel ödüyor. Salgının ekonomik etkisi devasa boyutlarda.[:en]