Güncel

Birçok Ülkede Yasaklanan Uçak Boeing 737 Max 8 hakkında bilinmesi gerekenler

Etiyopya’da 10 mart günü gerçekleşen kazada 157 kişi hayatını kaybetmişti. Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek üzere havalanan uçakta hayatını kaybedenler arasında Çevre Konferansı için Nairobi’ye gitmeye çalışan 22 BM görevlisi bulunuyordu.

Kaza nedeniyle BM bayrağı da yarıya indirildi. Kazanın ardından dünyanın dikkati Boeing’in 737 Max 8 modeline çevrildi.

İşte son 5 ayda ikinci kez kaza yapan uçak Boeing 737 Max 8 hakkında bilinmesi gerekenler…

  • 2017’de kullanılmaya başlanan Boeing 737 Max 8 modeli Ekim 2018’de bir kazaya karışmıştı. Endonezya’daki Lion Air Havayolları’na ait uçak Cakarta’dan kalktıktan kısa bir süre sonra düşmüş, 189 kişi ölmüştü. Etiyopya’daki kaza ile model, son beş ayda iki ayrı kaza yaptı.
  • Uçağın önceki uçuşlarından birinde teknik sorun yaşadığını açıklayan Lion Havayolları’nın CEO’su Edward Sirait, “Bu uçak geçmişte Denpasar’dan Cengkareng’e uçtu. Prosedüre uygun biçimde çözümlenmiş olan bir teknik sorunu olduğu raporlanmıştı” demişti.
  • Boeing 737 Max ailesi, şirketin 737 modelinin son versiyonu. Grupta Max 7, 8, 9 ve 10 modelleri var. Uçağın uzunluğu 39.53, kanat açıklığı 35.9 metre, uçuş menzili 6570, yolcu kapasitesi 210.
  • Uzmanlar 737 Max motorunun eski Boeing modellerine göre biraz daha önde ve kanatlara göre daha yukarıda olduğunu söylüyor. Ve bu faktör uçağın dengesini etkiliyor.
  • Kazanın ardından ilk olarak Etiyopya ve Endonezya, 2017 yılından beri kullanımda olan Boeing 737 Max 8 modelinin seferlerden kaldırılması için karar aldı. Çin Sivil Havacılık Kurumu da, modelin seferlerde kullanılmaması talimatı verdi. Air China, China Eastern Havayolları ve China Southern Havayolları yasaktan etkilenecek firmalar arasında yer alıyor. İngiltere, Malezya ve Umman’da hava sahasından modeli yasaklayan ülkeler arasına katıldı.
  • Singapur, Boeing 737 Max tipi uçakları tamamen yasaklayan ilk ülke oldu. CAAS tarafından yapılan açıklamada, altı Boeing 737 Max 8 uçağı olan SilkAir’in ve China Southern Havayolları, Garuda Indonesia, Shandong Havayolları, Tayland Lion Air’in etkileneceği belirtildi. Hindistan hükümeti de havacılık düzenleme kurumları ile durumu ele aldığını belirtti.
  • Wall Street borsasında Boeing hisseleri iki günden bu yana yüzde 12’den fazla değer kaybetti.
  • Türkiye filolarındaki Boeing 737 Max 8 sayısı 12 ve sadece THY bünyesinde bulunuyor. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, dün Twitter hesabında yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Boeing 737 Max operasyonları ile ilgili olarak uçak üreticisi Boeing ile irtibat halindeyiz. “Uçuş emniyeti önceliğimizdir. Gelişmeleri sıkı şekilde takip ediyoruz. Tüm operasyonlarımızı uçuş emniyetini en üst seviyede uyarak yürütüyoruz.”
Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…