Dünya

Dünyanın en zengini kim?

İnternetten alışveriş yapar mısınız? Sanıyoruz ki bu soruya hayır diyenlerin sayısı gün geçtikçe azalıyor. Çünkü dünyanın en büyük sanal alışveriş platformlarından biri olan Amazon sayesinde Jeff Bezos yine “Dünyanın en zenginleri” listesinin zirvesine yerleşti.

  • Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes’te her yıl yayınlanan, “Dünyanın en zenginleri” listesinde Jeff Bezos, geçen sene olduğu gibi bu yıl da birinci sırada yer aldı.
  • Alışveriş devi Amazon’un kurucusu, sahibi ve yönetim kurulu başkanı olan 55 yaşındaki Bezos, geçen yıldan bu yana servetini 19 milyar dolar arttırarak 131 milyar dolara yükseltti.
  • Listenin ikinci sırasında ise yine geçen yıl olduğu gibi 2019’da da Microsoft’un kurucusu Bill Gates yer alıyor. Gates de servetine bir yıl içinde 6 buçuk milyar dolar ekleyerek, maddi varlığını hali hazırda 96,5 milyar dolara çıkardı.
  • Forbes listesinin üçüncü sırasında 82,5 milyar dolarlık servetiyle bir başka ABD’li girişimci Warren Buffett, dördüncü sırada ise Fransız LVMH şirketinin sahibi Bernard Arnault var.
  • Söz konusu listenin ilk on sırasında en büyük düşüşü ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yaşadı. Serveti bir yıl içinde 9 milyar dolar azalarak 62,3 milyar dolara inen Zuckerberg beşincilikten sekizinciliğe düştü.
  • Listenin ilk 20 sırasında yer alan isimlerden 14’ü ABD vatandaşı. Asya kıtası ise en zenginler listesinde iki isimle temsil ediliyor. Bunlar 13’üncü sıradaki, Hindistan şirketi Reliance Industries’in sahibi Mukesh Ambani ve 20’nci sıradaki Çin internet devi Tencent’in yönetim kurulu başkanı Ma Huateng.

 

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…