Türkiye

Bloomberg: Türkiye salgına rağmen yılı büyüme ile kapattı

Türkiye ekonomisi büyüme tahmini

Türkiye ekonomisi diğer ülkelere kıyasla büyüyecek

Bloomberg, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri, TL’nin değerinin artmasını gündemine taşıdı. Salgınla birlikte birçok büyük ekonomiye sahip ülkeler daralma kaydederken Türkiye’de büyüme beklentisinin altını çizdi. Merkez Bankasının aktardığına göre, Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılasının 2020’de yüzde 2,5’e kadar artmış olabileceğini ve Covid-19 salgınının vurduğu diğer tüm büyük ekonomilere göre daha iyi bir performans göstermiş olabileceğini bildirdi. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın İstanbul’daki iktisatçılarla yaptığı toplantıda sunulan tahminlere göre, ekonomi bu yılın ilk üç ayında yıllık temposu yüzde 4, yüzde 5’e düşmeden önce muhtemelen 2020’nin son çeyreğinde yüzde 8 kadar hızlı büyüdü.

İşsizlik yüzde 1 azaldı

Merkez Bankası Başkanı, Türkiye salgının 750 milyar dolarlık ekonomi üzerindeki etkisini azaltmak için krediyi yükselttikten sonra Kasım ayında görevi devraldı.

Hükümet, 2021 yılı için GSYİH büyümesini yüzde 5,8 ve işsizlikte yaklaşık yüzde 1 puanlık azalışla yüzde 12,9’a düşürdü.

Ağbal, atanmasından bu yana, faiz oranlarını kümülatif 675 baz puan artırarak para politikasına daha ortodoks bir yaklaşıma geri döndü. Merkez bankası, enflasyonu kontrol altına almak için “uzatılmış” bir süre daha yüksek tutacağını taahhüt ederken, son toplantısında gösterge oranını değiştirmeden yüzde 17’de bıraktı.

Bankanın Salı günkü toplantısının özetine göre, salgının ağır etkisiyle çift haneli enflasyon, liranın değerinin düşmesi ve döviz rezervlerini rekor düşük seviyelerde devralan Ağbal, fiyat istikrarının bu yıl en önemli öncelik olacağını söyledi.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…