Güncel

Bloomberg: Türkiye üçüncü çeyrekte rakiplerinden çok daha iyi durumda

Türkiye ekonomisi koronavirüsle mücadele ederken uyguladığı teşvik kampanyasıyla üçüncü çeyrekte tüm rakiplerinden çok daha iyi bir performans gösterdi.

Açıklanan verilere göre, gayri safi yurtiçi hasıla ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçüldükten sonra bir önceki yıla göre yüzde 6,7 arttı. Üçüncü çeyrekte ise önceki üç aya göre yüzde 15,6 artış gösterdi.

736 milyar dolarlık ekonomi, kısmen faiz indirimleri, mali harcamalar ve hükümetin önderliğindeki bir kredi hamlesi sayesinde Çin de dahil olmak üzere G20 ülkelerinin üzerinde performans gösterdi.

Aynı zamanda, Merkez Bankası, devlet tahvillerini toplayarak likidite enjekte etti ve Haziran ayında faiz indirimlerinin durdurulmasına kadar 1.575 baz puanlık gevşeme sağlayarak Türkiye’nin enflasyona göre düzeltilmiş borçlanma maliyetlerini dünyanın en düşükleri arasında bıraktı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Temmuz’da yüzde 7,34’e kadar düştü ve ardından çeyreğin geri kalanında yüzde 11,1 ile büyümeye başladı.

Önceki çeyrekte getirilen virüsle ilgili kısıtlamaların çoğunun kaldırılmasıyla iç turizm hız kazandı ve havalimanları çoğu yabancı turistin kullanımına açıldı.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…