Türkiye

Capital Economics dolar için 6,25 tahmininde bulundu[:en]Capital Economics predicts 6.25 for the US dollar/TL

Capital Economics Türk lirası tahmini

Capital Economics dolar tahminini açıkladı

Capital Economics, Türkiye ekonomisindeki politika değişiminin etkilerine ilişkin Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey tarafından bir değerlendirme kaleme alınarak değerlendirme yayımlandı. kaleme alınan bir değerlendirme yayımladı. Değerlendirmede, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politikasındaki değişimin yurt içi finans piyasalarındaki toparlanmayı desteklediğine işaret edilen değerlendirmede, bunun daha da ilerlemesi gerektiği kaydedildi. Ayrıca raporda Türk lirasının, dolar karşısında yüzde 20’nin üzerinde değer kazandığı ve 2021’in başından bu yana en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke para birimi olduğu belirtildi.

En iyi performans gösteren gelişmekte olan para birimi

Capital Economics‘in yaptığı değerlendirmede, dolar/TL‘nin bu yılın sonunda 6,25 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi. TCMB’nin parasal koşulları sıkılaştırarak sadeleşmeye gittiği anımsatılan değerlendirmede, bankanın iletişimini iyileştirmek için çaba sarf ettiği ve enflasyonla mücadelenin daha ciddiye alındığı da vurgulandı. Değerlendirmede, yatırımcıların, ortodoks politikaya geçişin kalıcı olacağından emin göründüğüne işaret edilerek, Türk lirasının geçen yıl kasım ayında en düşük noktaya ulaşmasının ardından dolar karşısında yüzde 20’nin üzerinde değer kazandığı ve 2021’in başından bu yana en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke para birimi olduğu ifade edildi.

Türkiye’ye yönelik görüşler öngörülenden hızlı iyileşti

Türk lirasının değer kazanmasının risk primindeki düşüşle desteklendiğine dikkat çekilen değerlendirmede, genel olarak yatırımcıların Türkiye’ye yönelik görüşlerinin, daha önce öngörülenden hızlı iyileştiği vurgulandı. Değerlendirmede, hükümetin jeopolitik gerilimleri hafifletmeye yönelik adımlarının cesaret verici olduğu belirtilerek, Türkiye’nin risk priminin düşmeye devam edebileceği aktarıldı.

TCMB’nin parasal koşulları tahmin edilenden daha sıkı tutmasının beklendiğine işaret edilen değerlendirmede, bunun enflasyonun düşürülmesine ve zamanla yerel para cinsinden tahvil getirilerinin lirayı desteklemesine yardımcı olacağı kaydedildi.

Capital Economics, 13 Ocak’ta yayımladığı raporda, 2021 sonunda dolar/TL için 7 öngörüsünde bulunmuştu.[:en]

Capital Economics announces US dollar/TL prediction

Capital Economics have released an assessment on the impact of policy changes in Turkey’s economy written by Jason Tuvey, the Emerging Markets Senior Economist.

In the article, it was pointed out that the change in the policy of Central Bank of Turkey (TCMB) was supported by the recovery in domestic financial markets and for further progress this improvement was necessary. It was also stated in the report that the Turkish lira has appreciated by over 20 percent against the dollar and is the best performing developing country currency since the beginning of 2021.

Best performing emerging market currency

According to the assessment made by Capital Economics, it was reported that the dollar/TL is expected to realize at the level of 6.25 by the end of this year. Reminding that the TCMB has gone to simplification by tightening monetary conditions, it was also emphasized that the bank made an effort to improve communication and the fight against inflation was taken more seriously. The assessment pointed out that investors seem confident that the transition to orthodox policy will be permanent, and the Turkish lira appreciated by over 20 percent against the dollar after reaching its lowest point in November last year, and the developing country currency that has performed the best since the beginning of 2021.

Views on Turkey’s economy improved faster than anticipated

The assessment drew attention to the appreciation of the Turkish lira supported with the declining risk premium, and it was emphasized that the TL recovered faster than predicted earlier according to overall investors’ views towards Turkey. In the article, it is indicated that Turkey’s risk premium will continue to fall until encouraging steps towards alleviating the government of geopolitical tensions to keep continue.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…