Savunma Endüstrisi

İHA ve SİHA’lar ekonomiyi de uçurdu[:en]UAVs/UCAVs boost Turkey’s Economy

İHA SİHA'lardan Türkiye ekonomisine katkı

İHA ve SİHA’lardan Türkiye’ye dev katkı

Türkiye’nin son 18 yılda savunma sanayii alanına yaptığı yatırımlar, İHA ve SİHA‘lar meyvelerini vermeye başladı. Hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçları karşılanırken hem de ihracat tarafından büyük başarılara imza atıldı. Türk savunma sanayiinin yıllık cirosu 11 milyar doları geçerken, bunun yüzde 30’u ihracat tarafından geldi. Bu alandaki yerlileşme oranı ise yüzde 60’ları aştı. Türkiye savunma sanayisinde dışa bağımlılığı yüzde 70’ten yüzde 30’a geriledi. Savunma Sanayisinde faaliyet gösteren firma sayısı 56’dan 1500’e yaklaştı. Dünyanın dört bir yanından yerli ve milli savunma sanayii ürünlerine talep artarak devam ediyor. Özellikle ‘Baykar Savunma’nın ürettiği insansız hava araçları, son dönemde yurt dışında büyük işlere imza attı.  2000 yılından sonra Türk savunma sanayinde yeni bir dönem başladı. 2001 yılında üniversiteler, araştırma kurumları ve üretim sektörleri arasındaki işbirliğini geliştiren bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi anlaşması yapıldı. Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyon ihtiyaçları doğrultusunda Ar-Ge projelerine odaklandı. Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi ve Denizcilik Tasarım Bürosu bu dönemde Türk Deniz Kuvvetleri’nin modernizasyon ihtiyaçları için kuruldu. Son yıllarda çabalar hızlandı ve hükümet yerli şirketlere önemli teşvikler sağladı. Kurumlar vergisinde yüzde 90 indirim ve arazi yatırımlarına yüzde 50’ye kadar katkı sunuldu.

SİHA ve İHA’lar tarih yazıyor

TB2’ler, Azerbaycan ve Libya’da gösterdiği başarılar ile dünyaya adını hızla duyurdu. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki zaferinde kilit rol oynayan İHA ve SİHA’lar aynı başarıyı Libya’da da gösterdi. Libya’nın başkenti Trablus’taki savaşta Ulusal Mutabakat Hükûmeti, gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’i Türk İHA ve SİHA‘ları ile durdurdu.

20 milyar dolarlık hacim

İki ülkenin de savaşlarda galip gelmesi, Türkiye ekonomisi ve Türk şirketlerine olumlu yansıdı. Karabağ’daki birçok altyapı işi Türk şirketlerine verildi. Aynı şekilde Libya’da birçok Türk şirketi yeni proje aldı. İş dünyasına göre Karabağ ve Libya’da Türk şirketleri için 20 milyar dolarlık bir iş fırsatı bulunuyor.

Türkiye ve Libya arasında da yeni anlaşmalara imza atıldı. Bu kapsamda Türkiye Petrolleri ile Libya Ulusal Petrol Şirketi NOC, yeni petrol sahaları keşfi ve yeni petrol-gaz üretim tesisi kurma konusunda mutabakata vardı. Ayrıca Türk özel sektör temsilcileri ülkenin, elektrik ve su altyapıları, belediye hizmetlerinin sağlanması, kamu kurumlarının onarılması başta olmak üzere hayatın normal akışına dönmesinde görev almaya hazırlandıkları belirtildi. Ayrıca Türk müteahhitlerinin yarım kalan projelerden alacakları hak edişler için de son noktaya gelindiği belirtildi.[:en]

Huge contribution of UAVs/UCAVs to Turkey’s Economy

Investments made in the field of defence industry in the last 18 years have started to yield positive effects. The needs of the Turkish Armed Forces (TSK) have been met and great success has been achieved by the exports. While the annual turnover of the Turkish defence industry exceeds 11 billion dollars, 30 percent of it came from the export side. The indigenousness of the industry has exceeded 60 percent. Dependence on foreign defence industry in Turkey fell to 30 percent from 70 percent. The number of companies operating in the Defence Industry approached from 56 to 1500.

After 2000, a new era began in the Turkish defence industry

Demand for domestic and national defence industry products continues to increase from all over the world. Especially the unmanned aerial vehicles produced by “Baykar Defence” have recently achieved great goals abroad. After 2000, a new era began in the Turkish defence industry.

In 2001, a Technology Development Zone agreement was signed that enhances cooperation between universities, research institutions and manufacturing sectors.

Government incentives plays crucial role

The government focused on R&D projects in line with the modernization needs of the Turkish Armed Forces. Turkish Naval Forces Research Center and Maritime Design Bureau was established during this period for the modernization needs of the Turkish Naval Forces.

Efforts have accelerated in recent years, and the government has provided significant incentives to domestic companies. 90 percent reduction in corporate tax and up to 50 percent contribution to land investments.

Son Yazılar
Savunma Endüstrisi

Türkiye'nin bir silah gücü olarak şaşırtıcı yükselişi

Türkiye’nin silah gücü Bir zamanlar Türkiye, Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1.000 adet Leopard 2 ana muharebe tankı sipariş…
Savunma Endüstrisi

Afrika devletleri neden Bayraktar TB2 satın alıyor?

Afrika devletleri Türk SİHA'sı diyor Analist Paul Melly, Afrika devletlerinin silahlı gruplarla savaşmak için, dünyadaki çeşitli çatışmalarda etkili olduklarını kanıtlayan Türk İHA'larından giderek…
Savunma Endüstrisi

Fransız TV kanalı Türkiye'nin SİHA gücünü konuşuyor

Fransız kanalı BFM TV: Bayraktar TB2 Ukrayna için "güçlü müttefik" Fransız kanalı BFM TV, Bayraktar TB2'yi Ukrayna için "güçlü müttefik" şeklinde tanımladı. Türk yapımı SİHA'ların tüm…