Türkiye

Yabancı kuruluşlar kararlarından çark edip pozitife döndü[:en]Economy Performance of Turkey led foreign institutions to revise their decisions positive

Türkiye kararında negatif öngörüde bulunanlar kararlarından pozitif çark etiler

Yabancı kuruluşlar pozitif düşünüyor

Yabancı kuruluşların Türkiye’ye karşı karamsar bakışında keskin  bir pozitif dönüş yaşanıyor. Salgın döneminde üretim çarkları durmadan dönünce yabancıların da kararları tam tersine evrildi. Bazı kuruluşlar Türkiye ile ilgili tahminlerini neredeyse 5-6 kez revize etmek zorunda kaldı. Salgının başında 2020 için yüzde 5’e varan küçülme öngören tüm kuruluşlar yıl bitince pozitif’e döndü. IMF ve Dünya Bankası’nın ardından, Türkiye için daralma öngören JP Morgan, HSBC ve Commerzbank gibi kuruluşlar pozitif açıklamalarda bulundu.

Pozitifler de yeniden revize edildi

Hatta bazı kuruluşlar pozitif döndükten sonra bu rakamı da revize etti. Cuma günü açıklanan aralık ayı sanayi üretimindeki yüzde 9’luk artışın ardından JP Morgan, 2020 büyüme tahminini yüzde yüzde 1.1’den yüzde 1.9’a, HSBC de yüzde 1’den yüzde 2’ye yükseltti. Commerzbank da 2021 tahminlerini güncelledi. Banka, Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 5.8’den 6.5’e çıkardı.

Gerekçe olarak “teknik gelişme” dediler

HSBC salgının zirve yaptığı nisan ayında yüzde 5 daralma öngörmüş, eylülde ise bu tahminini -3.1 olarak güncellemişti. HSBC ayrıca 2021 büyüme tahminin ise yüzde 2.1’den yüzde 4.2’ye çıkarırken gerekçe olarak da “teknik gelişme” olduğu açıklamasında bulundu. JP Morgan ise salgının başlangıcında 2020 için yüzde 2.2 daralma öngörmüş, sonra bunu 1.1’lik pozitif büyümeye çevirmişti. JP Morgan son olarak 2020 tahminini yüzde 1.1’den yüzde 1.9’a, 2021 tahminini ise yüzde 3.3’ten yüzde 4.6’ya yükseltti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, Türkiye ile ilgili büyüme tahminlerini yükseltti. Haziran raporunda yüzde 3.8’lik daralma öngören Dünya Bankası bu tahminini yüzde 0.5’e çıkarmıştı. IMF ise nisan ayında Türkiye’nin yüzde 3 olan büyüme beklentisini yüzde 5 daralma olarak revize etti. 26 Ocak’a kadar kararında ısrarcı olan IMF, o tarihte ise “Türkiye pozitif büyüyecek” öngörüsünde bulundu. IMF 2021 büyüme öngörüsünü de Yeni Ekonomi Programı’ndaki (YEP) yüzde 5.8’lik hedefin de üzerine taşıdı. 2021 için yüzde 5 büyüme öngörüsünü yüzde 6’ya çıkardı. Ayrıca Unicredit de büyüme tahminini yüzde 0.7 daralmadan, yüzde 0.7 büyüme olarak revize etti.

Türkiye’de sürprizler bitmez

Türkiye’nin 2020 ekonomik büyüme tahminini yüzde 1.1’den yüzde 1.9’a çıkaran JP Morgan, hazırladığı raporda büyüme için “Türkiye yukarı yönlü sürprizlere açık” ifadesini kullandı. Raporda, tecrit gibi kontrol önlemlerine rağmen iç talebin oldukça dirençli olduğu vurgulanırken “Türkiye’nin büyümesi, özel sektörünün sağlamlığını ve esnekliğini yansıtan ‘her zaman yukarı yönlü sürprizleri gösteriyor” denildi.[:en]

Turkey’s strong recovery in the economy pushed foreign institutions to revise periodically.

There is an experience of a sharp positive change in the pessimistic view of the foreign institutions for Turkey. During the pandemic period, when the industry recovered steadily, the decisions of foreigners also evolved exactly the positive. Some estimates of the institutions related to Turkey’s economy have been revised almost 5-6 times. Most of the institutions, that predicted a reduction of up to 5 percent for the 2020 GDP at the beginning of the pandemic, changed their estimations to positive at the end of the year. Following the IMF and World Bank, institutions such as HSBC, Commerzbank and JP Morgan had predicted recession for Turkey, now makes positive statements on Turkey’s economy.

Some organizations revised their predictions more than twice. After a 9 percent increase in December in industrial production announced on Friday, JP Morgan raised its 2020 growth forecast from 1.1 percent to 1.9 percent, and HSBC from 1 percent to 2 percent. Commerzbank also updated its 2021 forecasts. The Bank shifted its 2021 growth forecast for Turkey from 5.8 percent to 6.5.

Institutions said “technical development” as justification

HSBC had predicted a 5 percent contraction in April, when the pandemic peaked, and updated this forecast to – 3.1 % in September. HSBC also stated that while increasing its growth forecast for 2021 from 2.1 percent to 4.2 percent, it was “technical development” as the justification. JP Morgan predicted a 2.2 percent contraction for 2020 at the beginning of the epidemic, then converted it to 1.1 positive growth. Now, JP Morgan recently increased its 2020 forecast from 1.1 percent to 1.9 percent and its 2021 forecast from 3.3 percent to 4.6 percent.

The IMF and World Bank revised too

International Monetary Fund (IMF) and the World Bank has revised the growth forecasts for Turkey. The World Bank, which foresaw a 3.8 percent contraction in the June report, increased this estimation to 0.5 percent. The IMF insists on that decision until January 26 but inevitably “Turkey will grow positive,” due to the fast recovery in Turkey’s economy.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…