ABD

Covid_19 kriziyle Amerika’daki gelir eşitsizliklerinde makas iyice açıldı

Yeni bir araştırmaya göre, Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg ve ABD’nin geri kalan milyarderleri, koronavirüs salgını sırasında son altı ayda servetlerine servet kattı. Aynı zamanda milyonlarca Amerikalı, şu anda kriz başlamadan önce olduğundan daha az kazanıyor.

Politika Çalışmaları Enstitüsü’nün son servet eşitsizliği hakkındaki Milyarder Bonanza raporu, en zengin 643 Amerikalının 18 Mart ile 15 Eylül arasında toplam varlıklarında 845 milyar dolarlık bir komisyon kazandığını ve birleşik servetlerini yüzde 29 artırdığını gösteriyor.

Çalışma, serveti hızla artan ülkenin en çok kazananları arasında toplam net değerin 2,95 trilyon dolardan 3,8 trilyon dolara çıktığını belirtiyor. En çok kazananlar listesinde Tesla CEO’su Elon Musk , Oracle CEO’su Larry Ellison ve eski New York City Belediye Başkanı Michael Bloomberg yer alıyor.

Politika Çalışmaları Enstitüsü’nün Eşitsizlik Programı Direktörü Chuck Collins, rakamlara şaşırdığını belirterek Covid_19 krizinin “Amerika’nın mevcut eşitsizliklerini güçlendirdiğini” ekledi.

Collins ayrıca Covid_19 ekonomisinin ortalama Amerikan işçi üzerindeki tam tersi etkisine de dikkat çekti.

Salgın, Büyük Buhran’dan bu yana en kötü işsizlik krizini başlattı ve işsizlik oranı Nisan’da yüzde 14,7’ye ulaştı. Ardından Ağustos’ta yüzde 8,4’e yükseldi. Ülkede Şubat ayından bu yana hala 11,5 milyon işsiz bulunuyor. İşsizlik ödeneği talepleri düşmesine rağmen işsizlik seviyesi salgın öncesi seviyenin dört katından fazlada kaldı.

Milyarderlerin mal varlığındaki sıçramaların çoğu şirket servetine bağlıydı. Amazon hisseleri bu yıl yüzde 60’tan fazla arttı. Sonuç olarak, kişisel serveti Amazon hisselerine bağlı olan CEO Jeff Bezos, IPS’ye göre 8 Şubat’tan bu yana net değerinde 55,2 milyar dolar artış gördü. Bezos, toplam net 200 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanı.

Ailesi Walmart’ı kuran Alice, Jim ve Rob Walton’un toplam net değeri, perakende devinin kârının 2020’nin ikinci çeyreğinde yıldan yıla yaklaşık yüzde 80 artmasıyla 6,4 milyar dolara yükseldi. Servetleri Şubat ayından bu yana 60 milyar dolardan fazla arttı.

Google’ın kurucu ortağı Larry Page’in varlıkları da Şubat ayından bu yana 18 milyar dolardan fazla büyürken, Tesla CEO’su Elon Musk’ın serveti aynı dönemde yaklaşık 70 milyar dolar artarak onu dünyanın en zengin üçüncü kişisi yaptı.

Salgının altıncı ayında Collins, kongrenin, yatırım sınıfı yerine çalışan Amerikalıları destekleyen politika çözümleriyle kırılanları düzeltmesi gerektiğinin altını çizdi. Aksi takdirde, devam eden servet yoğunlaşmasının Amerika’yı korkunç, onarılamaz şekillerde dönüştüreceğini söyledi.

Kaynak: CNN

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…