Savunma Endüstrisi

SİHA’ların mühimmatları da ihracat kapısı olacak

Dünya genelinde insansız hava araçlarını silahlandırabilen sayılı ülkeden biri olan Türkiye, bu alandaki uçar unsurlarının sağladığı çarpan etkisi ile birbirinden farklı alanlarda önemli kazanımlar elde etti.

Türkiye’nin yerli ve milli SİHA’ları ile iç güvenlik operasyonlarından Suriye’ye, Irak’tan Ege’ye, Doğu Akdeniz’den Libya’ya kadar uzanan çok geniş bir coğrafyada ortaya koyduğu performansın en önemli bileşenlerinden biri de hiç şüphesiz tamamen yerli imkanlarla üretilen milli mühimmatlar…

Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz, Türkiye’nin Bayraktar TB2’yi Katar ve Ukrayna’ya sattığını hatırlatarak, söz konusu satışın içerisinde SİHA’ların mühimmatının da olduğu bilgisini paylaştı.

MAM-L ve MAM-C gibi mühimmatlarla bu satışların gerçekleştiğini anlatan Oğuz, “Bu alanda bir ülkenin farklı bir ülkeye büyük platformlar satması, çok uzun süreli bir birlikteliğin ilk adımı olarak kabul ediliyor” dedi.

Türkiye’nin sattığı SİHA’ların gittikleri yerde uçtuğu sürece üzerindeki mühimmatlara da ihtiyaç duyulacağını vurgulayan Oğuz, şöyle devam etti:

“Bir SİHA sattığınız zaman bunu kısa süreli bir alım olarak görmüyorsunuz. Diyelim ki sattığınız SİHA’nın 30 yıllık ömrü varsa, siz o ülkeyle 30 yıl boyunca bir şekilde sürekli temas halinde olacaksınız.

Çünkü SİHA’ları almakla iş bitmiyor. Karşı tarafın bu SİHA’ya uygun mühimmat ihtiyacı da açığa çıkıyor. Burada Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla ürettiği mühimmatların ne denli önemli olduğu bir kez daha görülüyor.

İlgili ülke sizden aldığı SİHA’nın mühimmatları için de uzun yıllar alım yapmak durumunda kalıyor. Çünkü o mühimmatı kullanmasa bile bir raf ömrü var ve o tarihten sonra yenisini almak zorunda.”

“Aksungur bizim ihracat için geliştirdiğimiz bir platform. Türkiye, Aksungur’u sattığı zaman MAM-L’den MAM-C’ye UMTAS’tan TEBER’e kadar çok farklı mühimmatları ve güdüm kitlerini ihraç edebilecek.

Bir süre sonra işler SOM-J’nin bu insansız hava araçlarıyla ihraç edilebilmesi noktasına dahi gelebilir. Tüm bunları alt alta koyduğunuz zaman Türkiye bu alanda çok büyük bir ihracat kalemi, dolayısıyla yüksek hacimli bir satış imkanı yakalayacak.”

Kaynak: TRT Haber

Son Yazılar
Savunma Endüstrisi

Türkiye'nin bir silah gücü olarak şaşırtıcı yükselişi

Türkiye’nin silah gücü Bir zamanlar Türkiye, Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1.000 adet Leopard 2 ana muharebe tankı sipariş…
Savunma Endüstrisi

Afrika devletleri neden Bayraktar TB2 satın alıyor?

Afrika devletleri Türk SİHA'sı diyor Analist Paul Melly, Afrika devletlerinin silahlı gruplarla savaşmak için, dünyadaki çeşitli çatışmalarda etkili olduklarını kanıtlayan Türk İHA'larından giderek…
Savunma Endüstrisi

Fransız TV kanalı Türkiye'nin SİHA gücünü konuşuyor

Fransız kanalı BFM TV: Bayraktar TB2 Ukrayna için "güçlü müttefik" Fransız kanalı BFM TV, Bayraktar TB2'yi Ukrayna için "güçlü müttefik" şeklinde tanımladı. Türk yapımı SİHA'ların tüm…