Dünya

Fed fırlayan borçlanma maliyetleri sonrası piyasaya müdahale etti

ABD merkez bankası Fed, politika gösterge faizini yukarı iten, şirketler ve tüketiciler için borçlanma maliyetlerini yükseltme tehdidi taşıyan kısa vadeli faizlerdeki sert yükselişi durdurmak için milyarlarca dolar enjekte ederek para piyasalarını sakinleştirme yönünde adım attı.

Fed ayrıca Çarşamba günü de diğer bir 75 milyar dolar daha harcayabileceğini belirtti.

Faizlerdeki bu yükseliş ani bir finansal krizi için bir işaret olarak algılanmadı, ancak Fed’in para politikasını uygularken kullandığı temel araçlardan biri olan kısa vadeli borç verme konusunda nasıl kontrolü kaybetmekte olduğunun altını çizdi.

Bu durum ayrıca Wall Street’in ABD’nin büyümekte olan bütçe açığını fonlayabilmek için rekor miktarda Hazine tahvili satışlarını absorbe etmede güçlük çektiğini de işaret ediyor. Bunun yanında, birçok dealer, 2008 krizinden sonra uygulamaya koydukları güvenlik tedbirlerinden dolayı işlem yapmaktan kaçındı ve bu da piyasaların daha volatil hale gelmesine yol açtı.

Para piyasalarında Pazartesi ve Salı günü fonlama sıkışıklığı oldu ve bu durum, ICAP’in verilerine göre, repo işlemleri olarak bilinen Hazine tahvili destekli bir gecelik borç verme işlemlerinde faizin geçen haftanın seviyelerinin dört katına çıkararak yüzde 10 seviyesine yükselmesine yol açtı.

Daha da önemlisi, repo piyasasındaki kargaşa, efektif fed fon faizi olarak bilinen politika yapıcıları için kilit göstergenin yüzde 2.25 seviyesine sıçramasına neden oldu. Eğer bu yükseliş, kontrol altına alınmazsa, ekonominin genelinde borçlanma maliyetlerinin artmasına yol açabilir.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…