DünyaHaber AnalizTürkiye

Fransa Akdeniz’de neyi amaçlıyor?

Kategorik olarak Türkiye karşıtı bir siyaset izleyen Fransa, Doğu Akdeniz’de de mevcut çizgisinden şaşmadı. Hatta öyle ki Fransa, Türkiye-Yunanistan arasında gerilimin arttığı Doğu Akdeniz’de askeri varlığını artırma kararı aldı. Bölgeye iki Rafale savaş uçağı ve iki Fransız donanma gemisi konuşlandırdı.

Geçmişi sömürgecilikle dolu olan Fransa, Türkiye’nin Suriye ve özellikle de Libya’da gibi Afrika’nın Müslüman yoğunluklu bölgelerinde nüfuzunun artmasından oldukça rahatsız. Çünkü Fransa hem Suriye’yi Ortadoğu için bir köprü olarak kullanma hem de Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konusunda söz sahibi olma peşinde. Türkiye’nin hamleleri ise Ortadoğu, Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika’da gücünü artırmak isteyen Macron’u köşeye sıkıştırdı.

Fransa kendi rafinelerinde kolaylıkla işleyebileceği Libya’daki petrolleri bırakmak istemiyor. Türkiye’nin Libya’daki varlığı ise Fransa’nın önüne taş koydu. Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın adımları da Fransa’ya öne çıkma konusunda inanılmaz bir fırsat sundu. Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki Türkiye düşmanlığının gerçek nedenlerinden biri de Fransız Total şirketinin Libya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Suriye’de yaptığı enerji anlaşmalarının tehlikeye girmesi.

Jet-ski üzerindeki pozuyla Avrupa ve dünya medyasının gündemine düşen Macron, Yunanistan’ı haklı bulduğu için ya da dostluktan dolayı bu desteği sağlamadığı aşikar. “Düşmanımın düşmanı dostumdur.” ideolojisiyle ilerleyen Fransa için tehlike çanları çalıyor. Fransa’nın eski sömürgeleri üzerindeki egemenliği giderek azalırken, Türkiye’nin Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz’deki hamleleri Fransa’nın Ortadoğu, Doğu Akdeniz ve Afrika’daki sömürge düzenini sarsmış oldu.

Fransa için daha da kötü olansa, ne AB ne de ABD’den beklediği desteği bulamaması oldu.

AB’nin lideri Almanya; Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Fransa’yı hayal kırıklığına uğrattı. Alman hükümeti, Paris’in Doğu Akdeniz’de askeri varlığını artırmasına sıcak bakılmadığı açıkça dile getirdi. Fransa’ya bir tepki de ABD’den de tepki geldi. Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, Yunanistan ile ittifaka giren Fransa’yı “Tansiyonu düşür. Türkiye ile NATO müttefikisiniz” diyerek uyardı. AB ve ABD’den istediği desteği bulamayan Fransa, Türkiye’nin hamleleri karşısında çaresiz kalıyor.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…