Dünya

İngiltere’de borçlananların nüfusa oranı yüzde 45’e yükseldi

İngiltere'de borçlananların sayısı 9 milyona yaklaştı. Oran yüzde 45'e yükseldi.

İngiltere’de yaklaşık 9 milyon kişi borçlandı

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı verilere göre, Aralık 2020’den itibaren İngiltere’de yaklaşık 9 milyon kişi Covid-19 salgınından dolayı borçlandı. Ülkede, bin sterlinin üzerinde borçlananların nüfusa oranı Haziran 2020’ye kadar yüzde 35’ten yüzde 45’e kadar yükseldi. ONS yaptığı açıklamada, salgının oluşturduğu koşullar nedeniyle serbest meslek sahiplerinin daha çok borçlanmak zorunda kaldığını belirtti. İstihdam piyasasında salgının etkileri en çok düşük gelirli gençler arasında hissedilirken, 30 yaş altında ve yıllık geliri 10 bin sterlinin altında bulunanlar çalıştıkları şirketler tarafından ağırlıklı olarak açığa alınarak hükümetin maaş destek programından faydalandırıldı.

İngiltere’de insanlar arasındaki gelir farkı büyüyor

Açıklamada, salgın döneminde İngiltere’de en yüksek gelir grubunda olanların yüzde 52’sinin maaşlarını tam almaya devam ettiği, en düşük gelir grubunda ise maaşını tam alanların sadece yüzde 28 seviyesinde olduğu belirtildi.

ONS Analisti Gueorguie Vassilev konuya ilişkin değerlendirmesinde, salgının ekonomik anlamda ilk aylarda çok insanı etkilediğini belirterek, “İnsanlar ya hükümetin maaş destek programından faydalanmak durumunda kaldı ya da çalışma saatleri düşürüldü.” ifadesini kullandı. Vassilev, İngiltere’de hanehalkları arasında gelir farkının büyümeye devam ettiğini aktararak, halkın salgın döneminde ayakta kalabilmek için daha çok tasarruflarından kullanmaya ya da borçlanmaya gitmek zorunda kaldığını kaydetti. Vassilev, “Süreçten en çok düşük gelirli gençler ve çocukları kendilerine bağımlı halde olan aileler etkilendi.” ifadesini kullandı.

İngiltere hükümetinin destek programının bu yılın nisan ayı sonunda bitmesiyle işten çıkarmaların artması bekleniyor.

241 bin kişi daha işsiz kaldı

Birleşik Krallık’ta işsizlik Ekim Kasım Aralık döneminde sert yükselerek koronavirüs salgınının ekonomiye yönelik ciddi hasarlarının altını çizdi.

İngiltere’de işsizlik koronavirüs salgınından dolayı 2016 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkarken üç aylık süreçte işsizlik kervanına 241 bin kişi katıldı.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, Ekim ayından başlayan üç aylık süreçte iş arayanların sayısı 241 bin kişi yükseldi ve işsizlik oranını son dört yılın en yüksek seviyesine, yüzde 4,9’a taşıdı.

İngiltere 300 yılın en sert daralmasını yaşayabilir

Geçtiğimiz günlerde İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, 2020’de ülkenin 300 yılın en sert daralmasını yaşayacağını belirtmişti. Parlamentodaki konuşmasında Sunak 2020-2021 döneminde 394 milyar sterlinlik bir bütçe açığı öngördüklerini açıkladı. Sunak, İngiliz hükümetinin Covid-19 salgınının başladığından bu yana ekonomiyi desteklemek için toplam 280 milyar sterlin harcadığını söyledi.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…